NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
9
35WERE~1.MP3
2
1

Nart Ajans Reklam

RUSYA, KAFKASYA'YI KAYBEDER Mİ?

12.04.2006 - 12:30:00 (Maykop/Ajans Kafkas) - Çerkes Kongresi Başkanı Murat Berzeg, Adıgey Cumhuriyeti'nin Krasnodar bölgesi ile birleştirilmesinin büyük bir savaşa sebep olabileceğini söyledi.
12-04-2006 - 7490 kez okundu

Adıgey Cumhuriyeti'nin Krasnodar bölgesi ile birleştirilmesinin büyük bir savaşa sebep olacağını savunan Çerkes Kongresi Başkanı Murat Berzeg, konuyla ilgili düşüncelerini "Vlast" dergisine anlattı.

Vlast: Adıgey'in Krasnodar ile birleştirilmesini neden kabul etmiyorsunuz? Büyük ve zengin bir ülke ile beraber olmak küçük cumhuriyet açısından daha iyi değil mi

Berzeg : Her zaman doğruyu söylemek gerekir. Peşinde oldukları şey ülkemizi başka bir ülke ile birleştirmek değil, onu yok etmektir. Bunu tabii ki Adıgeler kabul etmiyor. Adıgeler öteden beri Karadeniz sahil boyunda yaşıyorlar ve bir zamanlar büyük bir bölge halinde ellerindeydi. Ancak zamanla Rus-Kafkas savaşları başladı ve Adıgelerin % 90'ı zorla ya vatanlarından sürüldü ya da öldürüldü. Şimdi ise arda kalan küçük cumhuriyetin peşindeler, onun bağımsız ve özgür oluşuna tahammül edemiyorlar.

Krasnodar bölgesinde 12 Şapsığ köyü var. Onun dışında Armavir yakınlarında üç köy var. Ancak Krasnodar tüzüğüne göre bu bölgede yaşayanlar sadece Ruslar ve Kazaklar. Bizi yok sayıyorlar!

Örneğin Krasnodar'da okutulan okul kitaplarını ele alalım. Onların hiç birinde Adıgeler ile ilgili tek cümle göremezsiniz. On asır Adıgeler bu bölgede yaşadı. "Soçi", "Tuapse", "Matseste", Adıge yerleşim yerlerinin isimleri. Benim dedelerim soyu Soçi şehrinde yaşıyordu. Benim soydaşlarım Ubıhlar ya tamamen yok edildiler veya yabancı ülkelere sürüldüler. Şimdi bu yerlerde tek bir Ubıh bulamazsın. Tarih kitaplarında "Ubıh" kelimesine rastlanmıyor.

Rus-Kafkas savaşında bazı generaller Adıgeleri acımasızca katletti. Onların heykellerine şimdi Krasnodar bölgesinde farklı yerlerde rastlıyoruz. General Zass, öldürülen Adıgelerin başlarını keserek kapı girişindeki direklere asmakla tanınmıştı. Bugün onun Armavir şehrinde bir heykeli var. Amiral Lazarev'i gemileri deniz kenarındaki Adıge yerleşim yerlerini ateşe verdi ve yaktı. Şimdi Krasnodar'da o katilin isminin taşıyan bir yerleşim yeri var ve heykeli de bulunuyor. Jenosid denen şey de o değil mi Bunların hepsini AGİT'e gönderdiğimiz dilekçemizde de ifade ettik.

Vlast: "Jenosid"in anlamı insanları katletmek. Bölgeler birleşse de Adıgeler diğerleri gibi yaşayacaklar. Durum bu iken neden gereksiz tartışmalar yaratıyorsunuz? Örneğin Karaçay-Çerkes'de Çerkesler, Kabardey-Balkar'da Kabardeyler gayet iyi yaşıyorlar.

Berzeg: Bölgemiz büyük değilse de bir devletimiz olmalı. Şimdi anadilimiz devlet dili olduğu için Adıgece kitaplar yayınlıyoruz, okullarda okutuyoruz, anadilimizle tarihi bilgileri derliyoruz. General Zass'ın heykeline değer verildiği bir yer bizim neslimize nasıl faydalı olabilir? Adıgey Krasnodar'a zorla birleştirilirse, şüphesiz bu olay savaşa sebep olur.

Vlast: Devlet kanunlarına bağlı olarak, sabırla bu sorun halledilemez mi acaba?

Berzeg: "Sabır" kelimesinden ne anlam çıkarıyorsunuz? General Zass'ın heykeline bakarak yaşamam gerektiğini mi

Vlast: Zass'ın heykeli kırılabilir herhalde?

Berzeg: Faşist ideolojisini nasıl yok edeceksin? Şapsığların talebi göz önünde bulundurulup Lazarev'in heykeli kaldırılmıştı. Köyün isminin değiştirilmesini ise kabul etmediler. Ardından heykeli de yeniden diktiler ve Şapsığlara şöyle söylediler: "Onun öldürdüğü sizlersiniz, o bizim için kahraman". Böyle bir bakış açısıyla yaşıyor ülkemiz.

Konovalov neden referandum yapılmasını istiyor? Adıgeler azaldı da ondan. Sen ise şimdi devletin bizim soyumuza karşı adaletli olacağına inandırmaya çalışıyorsun. Referandumun ardından soyumuz bu yerden tamamen kovulabilir de. Savaş kelimesini de bundan dolayı kullanmak zorunda kaldım.

Vlast: Sözlerini hükümeti korkutmak için söylediğin düşünülebilir.

Berzeg: İleriye bakıp da karşılaşacağın şeyleri görmen için birini korkutmaya gerek yok. Bize karşı olan davranışlarından anlaşıldığı üzere, Rusya devleti makamlarının ideolojisi faşizm. Biz endişeliyiz, kanunları gözden geçiriyoruz, hatalıları açığa çıkarıyoruz. Ama hatalılar, faşistler seçimlere alınıyor ve orada kazanıyorlar da. Böylesi bir utanmazlığa nasıl bir yanıt verilebilir? Bu iyi şeyler getirmez. Getireceği şey, kargaşa ve kanlı savaştır. Böyle bir şey olursa Rusya Kafkasya'yı tamamen kaybedebilir. Rusya'ya Kabardey, Adıgey, Çerkes ve diğerleri karşı koyacaktır.

Vlast: Şikayet dilekçenizi AGİT'e gönderdiniz. Bu size ne konuda fayda sağlayacak?

Berzeg: Biz AGİT'in federal devletin bize karşı hatalı olduğunu, onun kargaşa ve düzensizliğe hevesli olduğunu anlamasını sağlamaya çalışıyoruz. Biz uluslararası kanunları, ekonomisi sağlam olmayan bir ülkenin parçalanamayacağını dayanak olarak alıyoruz. Ben AGİT temsilcileri ile görüştüm. Onlar şöyle diyor: ' Bizim görevimiz ülkeleri kargaşa, gürültüden korumak. Rusya'ya milli işleri tam olarak yapmadığı konusunda uyardık, bunun savaş sebep olabileceğini söyledik. Federal hükümetin hareketlerine hukuki bir değerlendirme yapılmasını istiyorsanız Avrupa Konseyi'ne başvurun'.

Adıgeler dünyanın bir çok ülkesine- 40 ülke- dağılmış durumda. Onların bir çoğu anavatanına dönmeyi arzuluyor. Ancak Rusya bunu istemiyor. Kim bilir, biz Adıgelerden korkuyor mu acaba? Öyleyse çok yanılıyor. Adıgeler Rusya'nın düşmanı değil, amaçları barış ve sükunet içinde topraklarında yaşamak. Uzun bir süredir: Rusya 1864 yılında bizi jenoside maruz bıraktığını kabul etsin diye yalvarıyoruz. Bunu istememizdeki tek amacımız- soydaşlarımızın anavatanlarına geri dönüşlerinde engellerle karşılaşmamasıdır.

Vlast: Öyle olduğunda Rusya, tüm Kafkasya'yı zorla işgal ettiğini kabul etmek zorunda kalacak. Onun sonucu ne olur? Kafkasya'yı bırakması gerekecek. Bunu sen de anlıyorsundur ki, bu olacak bir şey değil. Diğer taraftan Adıgey ekonomik bir krizde. Onun kendi başına bununla baş edebileceğini düşünüyor musun?

Berzeg: Federal hükümet engel olmazsa baş edebilir.

Vlast: Federal hükümetin sözünü etmene gerek yok. Adıgey'in hükümeti rüşvetle yaşıyor.

Berzeg: Rüşvet verme ve alma işi Moskova'dan başladı. Örneğin, Adıgey'de içişleri bakanı atamak için Moskova'daki çalışanların ellerine 140 bin dolar tutuşturmak lazım. Ayrıca her ay o çalışanlara bazı hediyeler vermesen de kabul etmezler. Ben bunu iyi biliyorum. Bundan dolayı bizim bakanlarımız hiçbir şeyden korkmadan koltuklarında oturuyorlar.

Sözünü ettiğim Konovalov bağırıyor, Adıgey'in tüm başkanlarının hepsi Adıge diye. O, ülkenin savcısının, FSB başkanının, içişleri bakanının hepsinin Rus olduğunu unutuyor. Bunu kabul etmiyor değiliz. Neden yalan söyleyelim? Maliye ve Ekonomi bakanları da Rus. Maykop şehri çalışanlarının % 95 kadarı da Rus. Şehir Konseyinde tek bir Adıge var.

Vlast: Siz görevlerin satın alındığını söylüyorsunuz. Yalana gerek yok, o Kafkasya'da adet haline geldi. Ülkenize yatırımcıların gelmeyişinin, ticaretin ülkenizden gidişinin sebebi ne? Bu konuda kim suçlu? Federal hükümet mi yoksa devlet başkanınız mı ?

Berzeg: Yatırımcıların gelmesi için bazı paralar ödemek lazım. Hazret Şövmen insanlarla karşılaştığında bunu gizlemiyor. Buna örnek olarak Dıgamıs'a giden yolun yapımının uzun sürmesi gösterilebilir. Neden uzun oldu O yolun yapılması Putin tarafından kabul ediliyor, vali Tkaçev'in de hoşuna gidiyor. Şövmen de uzun bir zamandır bu işin başlaması için çalışıyor. Kendi malından bu işe para koymaya da hazır. O zengin biri, bir milyar dolar kadar parası var. Ancak Moskovalı çalışanların istediği elleyemeyecekleri para değil. Onların hoşuna gitmeyen ve Moskova'nın Adıgey'in gelişmesine engel olmasının sebebi bu. Denilecek şu ki, federal merkez Adıgey'in fakir olmasını tercih ediyor.

Vlast: Merkez bunu neden istesin?

Berzeg: Neden mi istiyor? ' İşleriniz iyi gitmiyor, Kranodar ile birleşin' demek için. Buna delil olan bir başka şey ise Adıgey'e yapılan ekonomi abluka.

Vlast Dergisi/Allenova Olga (ADHSR)/ÖZ/SEV

murat berzeg
Etiketler:
rusya kafkasya kaybeder mi

YORUMLAR
nepsev rusya gerçekten kafkasya'yı kaybedecekmi adige bölgwesindeki gelişmeler her geçen gün biraz daha renk değiştiriyor.Despotizm ve beraberindeki rus faşist polikatikaları şekillenmiş gibi insanın kendi ülkesinde azınlık olması ülke meydanına zass gibilerin heykellerinin dikilmesi ve buna saygı duruşu başka ne vardı hükümete ait yerlerde rus egemenliği şimdide krasnodar ve ekonomik abluka işgal başlamış
kartal78 Bir milletin geleciği ile göz göre göre oynanıyor. Bu nasıl bir adalettir?
Hazret ŞOVMEN'i sonuna kadar destekliyorum. Kaçmadı,dimdik müğcadelesini sürdürdü ve sürdüreceğine de eminim.
İnşallah olmaz ama şayet bir savaş zorunlu olursa, bunun sebebi mutlaka ki bizler yani Kuzey Kafkas halkı olarak dünyaya ifade edilecektir! İnşallah buna gerek kalmaz ve milletimiz için her şey hayırlı olur. Her zaman, sonu ölüm bile olsa sonuna kadar vatanımızı bırakmayacağımızı galiba bilmeyenler var!
Allah mazlum ve zorda olanların yardımcısı olsun!!!
HayMarja Böyle yüreklı adamlari harcamazlar ınsaallah.Rusya Kafkasyayı fızıkı olarak degil ama kafada kaybettı zaten.Kzanması ıcın ne yapacagını kendısı bılır.Hazret şovmen don kazagı Dimitrinin etegıne sarılacak degıldı.Onurlu bır durusu var. Hatam neydi hatam neydi o hic bişey şimdi dahada meydanda.Bu planlara palavra diyenler utansın onlardan onurlu bır duruştan ziyade köle politıkası beklerız.Ah Hatam ah.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır