NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
10
3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

KAFKAS VAKFI'NDAN AÇIKLAMA RUS DEVLET TERÖRÜNE BİNLERCE KEZ HAYIR!

DÜŞMANLARIMIZ BİZİ ESİR ALMAK VE BİR HALK OLARAK YOK ETMEK İÇİN SAVAŞIYOR; BİZ İSE SADECE ÖZGÜR OLMAK VE YAŞAMAK İÇİN..." Abdulhalim Sadullayev/ÇİC Devlet Başkanı
18-06-2006 - 2880 kez okundu

Çeçenistan İçkeriya Cumhuriyeti'nin halk tarafından seçilmiş Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un alçakça katledilmesinin ardından, geçtiğimiz yıl Çeçen Ulusal Kongresi tarafından oybirliğiyle Devlet Başkanlığı görevine getirilen Abdülhalim Sadullayev de uğradığı silahlı saldırı sonucu şehitler kervanına katıldı.

16'ncı yüzyıldan bu yana sürdürdüğü yayılmacı politikalarla komşusu konumuna düşen bütün çevre ülkeleri kan banyosundan geçiren Rus emperyalizmi, bugün Çeçenistan'da bütün dünyanın gözleri önünde irtikap ettiği insanlık suçlarıyla 21. yüzyılda da bu rotasını değiştirmeden sürdüreceğini göstermiş oluyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından diğer bir çok halk gibi bağımsızlık yoluna yönelen Çeçenistan'ın o günden bu yana halk oyuyla seçilen 3 devlet başkanından ikisini görevi başında, birisini görevini tamamlamasından sonra; yine Ulusal Kongre tarafından görevlendirilen sonuncu Devlet Başkanı Abdulhalim Sadullayev'i de görevinin başında kahpece katleden Kremlin yönetimi, bu tutumuyla bütün insanlık değerlerine kafa tutmayı sürdüreceğini de açıkça ilan etmiş bulunuyor.

Çeçenistan savaşını karanlık hedeflerine ulaşmada gerekçe olarak kullanan işbaşındaki Putin yönetimi, bu gerekçeyle çıkarttığı yasalarla "sözde federal" yapıyı hadım ederek yönetimi merkezileştirmiş; ardından etnik farklılıkları tasfiyeye yönelik planlarını icraya girişmiştir.

Putin ve yönetimi, yine Çeçen savaşını kullanarak "teröristlerle mücadele ediyoruz" gerekçesiyle devlet terörünü -hukuki değil- "yasal bir zemine" oturtarak Avrupa ve Asya'nın kesiştiği noktada büyük bir "terör devleti" oluşturmuştur.

Bugün Putin yönetiminin kilitlendiği hedeflerden dolayıdır ki hiçbir barış çağrısı Kremlin'de yankı bulmamakta; sivil - savaşan ayırt edilmeksizin top yekün bir halk acımasızca katliama tabi tutulmaktadır.

...

Ey hür dünyanın vicdan sahibi insanları!

Ey insanlık onurunu muhafaza edenler!

Çeçenistan'dan gelen çığlıklara kulak verin!

Küçük bir halk, genç-yaşlı, sivil-asker denilmeksizin top yekün katlediliyor!

1 milyonluk Çeçen nüfusun 250 bini öldürülürken, kalanı da tarumar edilmiş vaziyette.

Bu dehşetli rakamları doğuran bir saldırı hukuk dilinde "savaş" veya "çatışma" olarak karşılık bulamaz.

Bu, BM'nin ilgili kararında tanımını bulan ve kınanan bütün unsurların gözlenebildiği açık bir soykırımdır.

Hem de en dehşetlisinden bir soykırım.

Bu soykırımdan kurtularak ülkelerinde hayata tutunmaya çalışan az sayıdaki sivil insan dahi keyfi tutuklama ve katliamlar, bir türlü teşhis edilemeyen(!) salgın hastalıklar ve sefaletin girdabında ikinci bir soykırıma tabi tutulmaktadır.

Bugün Çeçenistan'da insan yaşamının devam edebilmesi için gereken meskenlerin bulunduğu oturulabilir düzeyde tek bir Çeçen yerleşim birimi ayakta bırakılmamıştır. Hastaneler, mabedler, okullar, meskenler... hepsi artık birer enkaz halinde.

Ey hür dünyanın vicdan sahibi insanları!

Ey insanlık onurunu muhafaza edenler!

Bu katliamı durdurmak, bu insanlık suçuna ortak olmadığımızı göstermek için elimizden geleni yapalım.

Geç kaldık; ancak bilelim ki yarın daha da geç olabilir.

Tek bir yürek olup, tek bir ses olup, tek bir ağızdan olanca gücümüzle haykırmanın zamanıdır.

"Çeçenistan'da barış istiyoruz.

Hiçbir ön koşula bağlı olmaksızın gerçek bir barış.

Gecikmeden; hemen şimdi"
***

Ülkesinde işgalin sona ermesi ve özgür bir yaşamın tesis edilmesi için zor bir dönemde, çok zor bir görevi üstlenen şehit Devlet Başkanı Abdulhalim Sadullayev'in aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor; kendisine Allah'tan rahmet, Çeçen halkına ve Çeçen halkıyla saf tutan dünyanın tüm onurlu insanlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

***

YAŞASIN İNSANLIK ONURU!

YAŞASIN ÖZGÜRLÜK!

YAŞASIN BARIŞ VE ADALET!

YAŞASIN ÇEÇENİSTAN!

YAŞASIN KAFKAS HALKLARININ BİRLİĞİ VE KARDEŞLİĞİ!


KAHROLSUN RUS EMPERYALİZMİ VE TÜM İŞBİRLİKÇİLERİ!

İsmail Tunçbilek

Kafkas Vakfı Yönetim Krl. Bşk.

Etiketler:
kafkas vakfı açıklama rus devlet terörüne binlerce kez hayır!

YORUMLAR
hoca38 Arkadaşlar lütfen aşağıda verdiğim linkleri ziyaret ederseniz..konu başlığı ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.
İlgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..Allah razı olsun.

http://www.supermp3.org/showthread.php?t=201743


http://www.supermp3.org/showthread.php?t=199383
HayMarja Alla Dudayeva'nın aşağıdaki Başsağlığı Mesajını okuyupta tüyleri diken diken olmayan bir kafkasyalı varsa, lütfen Kafkasyadan uzak dursun. Kafkasya ona çok uzak demekki.


“Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Abdulhalim Sadullayev'in ölümü dolayısıyla tüm yakınlarına, savaş arkadaşların ve dostlarına derin üzüntülerimi ifade ediyorum. Kaybımızın yeri doldurulamaz ve tüm Çeçen toprağı hüzünlü. O genç devlet başkanı idi.. Onun devlet başkanlığına gelişinden kısa bir süre önce, Rus askerlerince kaçırılan, işkence edilen ve ölen beş çocuğunun annesi olan sadık eşinin talihi fevkalade trajik. O eşini koruyamadı, çünkü tüm Çeçenistan toprağını ve onun vatandaşlarının özgürlüğünü koruyordu. Ve bunu konuşmaktan da utandı, çünkü eşi gibi toplama kamplarında işkence edilen perişan edilen on binlerce Çeçen kadını ve genç kızı var.

Devlet başkanlığı görevi zor, hele de işgal edilmiş, ancak boyun eğmeyen Çeçenistan'da ölümüne mücadele daha da tehlikeli. Ancak şerefi de daha yüksek, çünkü sana sadece dedelerinin toprağı değil, dağları, nehirleri, ormanları değil aynı zamanda kendisi için çok sayıda Çeçenin canını verdiği ‘bağımsızlık' da sana güveniyor.

Acı ki, biz onu henüz gerektiği gibi anlamadan kaybettik. Belki de bu bizim suçumuz... zaman koşuyor, İçkerya'da ise dev adımlarla uçuyor.

Şöyle ki, alevleri tüm Kafkasya'yı kaplayan sonu gelmez Rus-Çeçen savaşında yetişen genç savaşçılar ortaya çıktı.

Bağımsız haftalık Bulgar gazetesi 'Politika'da 9-15 Haziran tarihlerinde yayınlanan 'Topraklarımız bize özgür olarak gerekli' başlıklı son röportajında Abdulhalim Sadullayev, gazetecilerin sorduğu en çetrefilli soruları açıkça cevapladı ve tam bir bozguna uğrattı! Onun konuşması sade ve gösterişsizdi, ama onda öyle derin ve temiz düşünceler yer almıştı ki. Politikayı kirli bir iş olarak adlandırıyorlar, çünkü alışıldığı üzere politikayla satılmış insanlar ilgileniyor. Anca eğer tüm siyasiler hiç değilse bizim kaybettiğimiz devlet başkanımıza biraz benzeseydi, dünya iyi yönde değişiklik gösterirdi...

Onun başarılarını böyle geç değerlendirmiş olmamız acı... o öyle genç ve güzeldi ki, ancak Allah en iyilerini yanına alıyor... Biz O'nun düşüncelerini bilemeyiz, demek ki, Abdulhalim Sadullayev kendi görevini tamamladı. O şimdi bizim diğer öldürülmüş devlet başkanlarımız Cohar Dudayev, Zelimhan Yandarbiyev, Aslan Mashadov ile beraber gökyüzünde. Ve onların öldüğünü düşünmeyin. "Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz". Bu Kur'an'da var ve içinde yazılanların hepsi gerçek. Çünkü onu Allah koruyor. Ve bakınız, yakınımızda ne kadar çok yaşayan ölü var... Bu insanların ruhları çoktan öldü!

Ben herkesin genç bir Çeçen delikanlısı tarafından yazılmış çok kısa bir şiiri öğrenmesini istiyorum. 16 yaşında vatanını korumaya başladı, daha sonra toplama kampı esiri, 21 yaşında Emir oldu. Coharkale'de 1 Ekim 2002 yılında öldü.

Ben şafak sökerken öleceğim

Tayin edilen saatte

Ve dünyada ben

Sizin aranızda olmayacağım!

Tüm kuşatmalar sıkı

Ancak ruhu korkutamazsın,

Canlının ölmesi korkunç değil,

Korkunç olan; ölü yaşamdır!

Murad/Ebu-Sayaf

İşte gururlu, boyun eğmez İçkerya ne gibi kahramanlar doğuruyor!

Bizim birinci Devlet Başkanımız Cohar Dudayev, ‘Tüm Çeçenler generaldir, ben sadece milyon birinciyim!' demişti. O halkını çok seviyordu ve ona güveniyordu. Bir devlet başkanımızın daha ölmesi tarihin zamanını tersine döndürmez. Gece şafak öncesi daha da karanlıktır... Çeçen toprağının toplama kamplarından, hapishanelerden, kontrol noktalarından kurtulacağı zaman gelecek. İnsanlar kendi ocaklarına dönecekler ve İçkerya dağlarında yeniden Çeçen kuleleri olacak. Tüm Çeçen halkına zafer, göz kamaştırıcı güneş, mavi gökyüzü ve çiçekli İçkerya toprakları diliyorum.

Alla Dudayeva

Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır