NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
10
8
3

Nart Ajans Reklam

DOĞU AKDENİZ KAFKAS KÜLTÜRÜ FESTİVALİ

Selam ve sevgilerimi sunuyorum. festivali özetlemeye çalıştım, paylaşmak isteriz. Nevzat Tarakçı Tertip Komitesi adına Kahramanmaraş
17-07-2007 - 3301 kez okundu

KÜLTÜR FESTİVALİNDE ELLER TUTUŞTU, GÖNÜLLER BİRLEŞTİ.


8 Temmuz'da Kahramanmaraş - Afşin -Kargabük Köyünde yapılan Doğu Akdeniz Kafkas Kültür Festivalinde coşku, heyecan ve güzel birliktelikler yaşandı.

Beklenenden çok fazla katılımın gerçekleştiği festivalde binlerce insan sevgi, dostluk ve kardeşlik duygularıyla coştu, güzellikleri paylaştı, program boyunca kucaklaştı.

Günün erken saatlerinde, yemyeşil alanda, ırmak kenarında ve söğüt gölgelerinde kahvaltı, salıncak ve mangallarla başlayan birliktelik, kısa sürede halka halka mahalli düğünlere bıraktı yerini.

Özellikle gençlerin katılımının fazlalığı, program boyunca yüzlerindeki mutluluk, coşku gözlerden kaçmadı.
Gençlerimizin uyumu, birliktelikleri, zarafet ve asaletleri bir kez daha alkış aldı.
Bu güzel kültürün yaşayacağına olan inanç yeniden tazelendi.
Kısa sürede alan doldu taştı.
Birkaç taksim alanı genişliğindeki yemyeşil alan insan seline dönüştü.

Thamadenin güzel dilek ve temennileriyle, konuk sanatçılar ve ekipler sahne almaya başladı

Sahneye çıkan Abhazya minikler grubu büyük coşkuyla alkışlandı.
Kafkasya'dan konuk sanatçılar çok beğenildi. Kabartay - Balkar Cumhuriyeti, Adigey Cumhuriyeti, Karaçay - Çerkes Cumhuriyeti'nden gelen sanatçıların seslendirdiği şarkılara eşlik eden yaşlılar son derece mutluydu. Birbirinden güzel şarkılar seslendirilirken duygusal anlar yaşandı.

Adana Kafkas Derneği'nin halk dansları topluluğu SOZREŞ'in her sahne alışında nefesler tutuldu, alkışlar zirve yaptı.

Büyük akordeon ustası eğitimci Ömer ÜNSAL'ın ud eşliğindeki müzik dinletisi beğeni topladı.

Samimiyeti, güler yüzüyle sahne alan Sayın Rahşan ERDOĞAN, birbirinden güzel parçalarla yine gönülleri fethetti.

CircassiAntalya Grubunun farklı yorumları, hareketli parçaları, gençleri kelimenin tam anlamıyla coşturdu.

Sahne kenarına kadar yığılan kalabalığın coşkusu görülmeye değerdi.

Genç sunucuların uyum içinde coşkuyla ve başarıyla yürüttükleri programda, Circassiantalya Adige Rock Grubu, gençlerin yoğun talebi üzerine final sonrasında iki parçayla tekrar seyircilerini selamladı.Yemyeşil alanı, altyapısı, çevre süslemesi, sahne, ses ve ışık düzeniyle, daha çok konuşulacak bir program geride kaldı.

Davet edilen siyasilerin, (bir siyasi partinin seçim otobüslerinde "Şamil " müziğini çalarak park alanına girişi) saygılı ve uyumlu şekilde festival alanına girmeleri, program süresince yüzlerine yansıyan takdir duyguları ve alandan mutlu ayrılışları dikkatlerden kaçmadı.Programın, seçim atmosferinde gerçekleşmesine rağmen, siyasi şova dönüştürülmemesi, kültür hassasiyetinin korunması, kültürel değerlerin özellikle vurgulanması, büyük takdir topladı.

Bu coşku gökyüzünü renk cümbüşüne çeviren muhteşem havai fişek gösterisiyle zirve yaptı.
Müzik, dans, alkışlar ve ıslık sesleri ovayı inletti.

Programa yaşlı, genç, bay, ve bayanların yoğun katılımının dışında, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Çetin ÖNER, Kafkas Araştırma - Kültür ve Dayanışma Vakfı başkanı Sayın Muhittin ÜNAL, İstanbul Bağlarbaşı Derneği Başkanı Sayın Rahmi TUNA, tanınmış iş adamı Sayın Nusret BALKAROĞLU, Kahramanmaraş Vali Yardımcıları, Kahramanmaraş belediye başkanı, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, çevre il ve ilçe dernek başkanları, siyasilerden TBMM başkan vekili, Sayın Nevzat PAKDİL ve Kahramanmaraş milletvekilleri, Milli Eğitim Eski bakanı Sayın Mehmet SAĞLAM, siyasi partilerin milletvekili adayları, il ve ilçe teşkilatları, kadın kolları yoğun şekilde ilgi gösterdi.

Duygularını ifade eden konukların, " Bu renkli asil kültür mutlaka yaşamalı, yaşatılmalı. Bu kültürün devamı için bize düşen sorumluluğu yerine getirmeye her zaman hazırız. Bu asil toplumun coşkusu, dayanışması, birlikteliği, ülkemizin geleceği adına bir moraldir, bir kazanımdır!" şeklindeki ifadeleri memnun ediciydi.


Programın başında kısa da olsa Sayın Muhittin ÜNAL ve Sayın Çetim ÖNER okuyucularıyla sohbet ettiler kitaplarını imzaladılar.

Satış stantlarının bir şenlik havasına soktuğu festival, kimsenin, kimsenin ayağına basmadığı, kimsenin yüksek sesle konuşmadığı, bağırıp çağırmadığı olgun bir havada geçti.

Dondurma dağıtımındaki çocukların sergilediği asalet "Bu güzellik, başka hangi toplumda yaşanabilir? " sorusunu sordurdu.

Yaşlıların özlemle, gençlerin coşkuyla seyrettikleri program geç saatlerde sona erdi.

Yorgunluk nedir bilmeyen gençler, yine yer yer halkalar halinde mahalli düğünle enerjilerini sergilediler.
Gece saat yarım sonrası Kargabük Köyü, bu güzel tablonun canlı şahidi olarak yaşadıklarından gayet mutlu bir halde derin sessizliğine büründü.

Bu festival, birliktelik mesajının yanında önemli bir mesaj daha verdi.
Ümitsizler, moralsizler, yorgunlar, her konuşmasıyla ideali hançerleyenler, soğuk tuzlu ayranlarını yudumlayıp gölgede oturmalılar artık.

"Neden en iyisini en güzelini yapmayalım, bu toplum her şeyin en iyisine, en güzeline layık değil mi " diyenler,
" Parolamız, kimsenin yüreğine ve bileğine basmadan cüzdandan ve vicdandan katkı sağlayarak en ideali yakalamaktır!" felsefesine inananlar, kendine güvenenler, ufku olanlar sahnede olmalı.

Ellerimiz tutuştukça, gönüllerimiz birleştikçe bu kültür yaşayacak.

Bu kültür yaşamalı!
Zira gücümüz kültürümüz, kültürümüzse gücümüzdür.
12 Temmuz 2007Nevzat TARAKÇI
Tertip Komitesi Adına

Etiketler:
doğu akdeniz kafkas kültürü festivali

YORUMLAR
memresmustafa merhaba.
öncelikle şunu belirtmek isterim ki k. maraş da sn nevzat tarakçı'nin bir tertip organizasyonun altında imzası var sa ki eminim en ince ayrıntılara önem vermiştir ve en iyi şekilde yapmayı hedeflemiştir. sayın nevzat bey sizinle birlikte k.maraş da güzel etkinliklere imza attık bunda şüphesiz en büyük pay yine sizindi. doğu akdeniz festivaline katılmayı çok arzulamıştım fakat işlerimin yoğun olması nedeni ile katılamadım. eminim ki yine çok çok başarılı bir organizasyon olmuştur. sizin nezdinizde emeği geçen maddi manevi katkılarını esirgemeyen bütün soydaşlarıma sonsuz minnet duyuyorum saygılarımı sunuyorum.. umarım bu güzelliklerin arkası gelir umarım bu toplum bu güzel kültürünü sizin emekleriniz ile nesilden nesile aktarır ve geliştirerek korur...

(MEMREŞ) Mustafa ATALAR
nevnes Sevgili şener,

Bu asil toplum, inanın çok güzel, özel şeylere layık.
Yeter ki bizler bu bilinçle hareket edelim.

Afşin'de neden görüşemedik?
Birtakım şeyleri paylaşmayı arzu ederdim.

Samimi olduğumuz, birlikteliğimizi koruduğumuz sürece daha da güzel çok program yaparız imşallah.

Yanlış ve eksikleriyle birlikte bu festivalleriin maddi manevi getirisini göz ardı edemeyiz.

Bir okuldur, bir kongredir toplumumuz için bu buluşmalar.
Kafkaslının asaletinin, uyumunun, birlikteliğinin vitrinidir.
Allah nazarlardan saklasın!

Geliştirerek, profesyönelleşerek devamını sağlamalıyız bu festivallerin.

Yeter ki pozitif olalım, yeter ki birbirimizi anlayalım!
Koruyalım ümidimizi, heyecanımızı!
Güzel günler bizimle olacaktır.

Toplumu için heyecan hisseden, kültürüne minnacık da olsa katkı sağlayan herkese binler selam.

Nevzat TARAKÇI
NEHUSENER Yalnış anlaşılmasın ama bu bayrak olayına anavtanadan gelen bir misafirimizin içerlenerek söylediği kulağıma geldi o yüzden. Daha da güzel olacağına eminim ki Kayseri'den daha hoş oldu. Ama sizden ricam "bu festivalini fuar alanında falan yapmayın" Niye derseniz Kayseri festivalinin kan kaybetmesinin başlıca sebebi bu. Anzorey gibi bir yer varken lütfen değiştirmeyin. Tabir yerindeyse beleşe kapatmak için yapmayın. Fuar alanına girince program seyreden sayısı çok vasattır. nedeni gezecek gidecek yerleri çok. toplumun işi gücü düğün zaten bırakın arazide istedikleri gibi serbest düğün yapsınlar. Şu an (benim çevrem) Büyükgümüşgündeki festivali herkes hatırlıyor. kim geldi kim gitti.!! Gelecek adam her şekilde geliyor. Birde şu var abi sen tek başına çok yorulursun..!!!
SIND Festival gerçekten çok güzeldi.Bu bölgede daha önce böyle bir kafkas festivali olduğunu zannetmiyorum.İnşallah daha iyi olur bundan sonrakiler.
Ben Ömer Ünsal'ın büyük bir akordeon ustası olduğunu düşünmüyorum. İkincisi de Nehus Sener'e ben de katılıyorum. Bir Adige ve de Abhaz bayrağı da dalgalansa kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Arka fonda yer vererek geçiştirilmiştir.Eminim buna kimsenin itirazı olmazdı.Çünkü diğer festivallerde bu yapılmakta ve hiçbir itiraz gelmemektedir.Peki biz neden ve kimden çekiniyoruz.Bırakalım artık kompleksi. Bizim bu ülke için neler yaptığımızı ve yapmakta olduğumuzu -açıkça beyan edilmese de- herkes biliyor.Korkmayalım bayrağımızı taşımaktan ve asmaktan...

Daxby Hakan TOK
nevnes Sevgili şener,

Bu asil toplum, inanın çok güzel, özel şeylere layık.
Yeter ki bizler bu bilinçle hareket edelim.

Afşin'de neden görüşemedik?
Birtakım şeyleri paylaşmayı arzu ederdim.

Samimi olduğumuz, birlikteliğimizi koruduğumuz sürece daha da güzel çok program yaparız imşallah.

Yanlış ve eksikleriyle birlikte bu festivalleriin maddi manevi getirisini göz ardı edemeyiz.

Bir okuldur, bir kongredir toplumumuz için bu buluşmalar.
Kafkaslının asaletinin, uyumunun, birlikteliğinin vitrinidir.
Allah nazarlardan saklasın!

Geliştirerek, profesyönelleşerek devamını sağlamalıyız bu festivallerin.

Yeter ki pozitif olalım, yeter ki birbirimizi anlayalım!
Koruyalım ümidimizi, heyecanımızı!
Güzel günler bizimle olacaktır.

Toplumu için heyecan hisseden, kültürüne minnacık da olsa katkı sağlayan herkese binler selam.

Nevzat TARAKÇINEHUSENER Nevzat abi ağzına sağlık inşallah daha güzel olacak. Tek şikayetim güvenlik şeridi çekilseydi alana, birde sahnede Türk bayrağı yanına Adige bayrağı eklense hoş olacaktı. yinede saygılar
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır