NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
apsuva
10
4-5-6-7
9

Nart Ajans Reklam

KAFKAS GÖÇMENLERİ "ZOR YOLLAR" PROGRAMINDA

"Zor yollar" program yapımcısı Sibel Nart Düzce'de TRT radyolarında yayınlanan ve yapımcılığını Sibel Nart'ın yaptığı belgesel programına Düzcelilerde konuk olacak. Nart, Düzce'de yaşayan Çerkez ve Abazaların göç hikayelerini, aile hikayelerini dinleyerek bu hayatları TRT radyolarından tüm Türkiye'ye duyuracak.
24-08-2008 - 3627 kez okunduProgramda 6 ay süreyle, haftada bir, Cuma günleri saat 15:30'da yayınlanan "Zor yollar" isimli programın ilk üç ayında Türkiye ile Yunanistan arasında 1923 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilen nüfus mübadelesi, ikinci altı aylık döneminde de Kafkasya'dan Anadolu'ya yapılan göçler ele alınıyordu.

Yapılan program hakkında bilgi veren Program Yapımcısı Sibel Nart, programda göçe zorlananlar kesimin hayatlarının yer aldığını, bun insanların geçmiş ve geleceklerinin var olduğunu, yine bu insanların yaşadıkları yerlerde yaşatıkları kültürün, yaşadıkları bir hayatın olduğunu ve göçe zorlananların bunları bırakıp geldiklerini söyledi.

Düzce'yi çok eskiden beri bildiğini ve sürekli olarak Düzce'ye geldiğini ifade eden Nart, göçe zorlananların aile hikayelerini, gerçek yaşam öykülerini anlattığı programında bu hafta Düzce'yi ele alacak. Nart 2 gün kaldığı Düzce'de farklı köyleri gezerek buralarda yaşayan ve göç eden insanların hayat hikayelerini anlatacak. Kafkasya'dan Düzce'ye göç eden aileler ile görüştüğünü söyleyen Nart, Düzce'de 9 kişi ile röportaj yaptığını söyledi.

Daha çok aileleri Kafkasya'dan göç edenlerin hikayelerinin anlatıldığı Düzce programında özellikle göç ile beraber ailelerin yaşadığı sıkıntıları ve acıları, kişilerin kendi ağızlarından sunduklarını belirtti.

Sibel Nart, Düzce'ye bu sefer ki gelişini değerlendirirken Düzce'nin çok geliştiğini ve Düzce'nin köylerini dolaşırken buraların İsviçre'nin köyleri gibi temiz ve düzenli olduğunu da söyledi.

Sibel Nart 20 yıldır TRT Ankara radyosunda çalışıyor. Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Nart, 20 yıldır çeşitli programlar yapıyor. Bir çok önemli ödülünde sahibi olan Nart, 2 ödülünü kendi alanından almış, Sibel Nart, çeşitli gazetecilik ödülleri ve derneklerden de ödüller almış. Ayrıca bu yıl da yapımcılığını yaptığı "Zor Yolar" adlı belgesel programla Türk Diline Hizmet ödülünü almış.

Nart, son olarak Ekim ayında da "Zor yollar" programıyla Berlin'de uluslararası radyo belgeselleri program yarışmasına katılacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak:Düzce Manşet

Etiketler:
kafkas göçmenleri "zor yollar" programında

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır