NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
10
4WORED3.MP3
4WORED1.MP3
13

Nart Ajans Reklam

KAFKASYA'DAN AB'YE UZANAN "KARADENİZ BARIŞ YOLU PROJESİ" MECLİS'TE S

Davutoğlu'nun Kafkasya- Avrupa otoyolunu AB bakanlarına önermesi 2007'de KEİ ülkelerince imzalanan ilgili anlaşmayı gündeme getirdi. Proje TBMM genel kurulunda gündeme gelmeyi bekliyor.
08-09-2009 - 1533 kez okundu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ermeni açılımı kapsamında AB'li bakanlara önerdiği Kafkaslar'ı Avrupa'ya bağlayacak "barış yolu" projesi, TBMM'nin gündeminde bulunuyor. 12 ülkeyi boydan boya geçen, İstanbul'u Erivan'a, Erivan'ı Bakü'ye bağlayan toplam 7 bin kilometre uzunluğundaki Karadeniz Çevre Yolu anlaşması onaylanmayı bekliyor.

Gül imza attı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği'ne üye 12 ülke 2007 Nisan ayında "Karadeniz Çevre Karayolunun Koordineli Olarak Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı" imzalamıştı. Bu anlaşmanın onaylanmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM'ye geldi ve Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edildi. Anlaşma halen Genel Kurul gündeminde bulunuyor.

Bin 985 km'si Türkiye'de
Asya'yı Avrupa'ya bağlaması için gündeme gelen yol, anlaşmaya göre "Karadeniz Çevre Karayolu" ismini taşıyacak. 12 ülke ve 24 şehirden geçecek yol ile Kafkaslar Balkanlar'a bağlanacak. Yolun Avrupa yol ağı ile bağlantıları yapılacak. Böylece Karadeniz Çevre Yolu, Avrupa yol şebekesine bağlanacak. Bakü'den yola çıkan biri Batı Avrupa ülkelerine kadar gidebilecek. Yolun bin 985 kilometrelik bölümü Türkiye'den geçecek. Her ülke kendi sınırları içindeki yapım maliyetlerini karşılayacak. AB fonları yolun yapımı için kullanılabilecek. Anlaşmada yolun ana güzergah ve bağlantılarının kapsayacağı ülke ve şehirler şöyle sıralandı: "Komotini, Dedeağaç (Yunanistan), Edirne, İstanbul, Samsun, Trabzon (Türkiye), Batum, Poti (Gürcistan), Erivan (Ermenistan), Bakü (Azerbaycan), Novorosisk, Rostov-on-Don, Taganrok (Rusya), Mariupol, Melitopol, Odessa (Ukrayna), Kişinev (Moldova), Bükreş, Köstence (Romanya), Haskovo, Sofya (Bulgaristan), Niş, Belgrad (Sırbistan), Tiran (Arnavutluk)." Anlaşmada, ana güzergahın hangi şehirlerden, bağlantıların hangi şehirlerden geçeceğinin daha sonra imzacı ülkeler tarafından belirleneceğinin altı çizildi.

Avrupa-Asya bağlantısı
Anlaşmanın gerekçesinde, "Bu yol kapsamında, AB, Karadeniz ve Asya ülkeleri arasında bağlantı kurulmasının, karayolu ile uluslararası yük ve yolcu taşımacılığının ülke ekonomilerinin gelişmesinde büyük öneme sahip olduğu ve böylece uluslararası karayolu ağları üzerinde yük ve yolcu taşımacılığını teşvik eden KEİ üye ülkeleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin sağlanacağı" belirtiliyor.

http://www.euractiv.com.tr/ticaret-ve-sanayi/article/kafkasyadan-abye-uzanan-karadeniz-baris-yolu-projesi-mecliste-sira-bekliyor-006886

Etiketler:
kafkasya ab uzanan "karadeniz barış yolu projesi" meclis s

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır