NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

MEMORİAL KOORDİNATÖRÜ ŞVEDOV: "KUZEY KAFKASYA'DAKİ YEREL OTORİTELER, SİVİ

30.11.2004 - 18:39:03 Rusya'nın önde gelen insan hakları örgütü Memorial'ın Genel Koordinatörü ve aynı zamanda Kafkasya ile ilgili günlük internet haberciliği yapan Kavkazskiy Uzel'in editörü Grigoriy Şvedov, Kafkas Vakfı'nı ve Ajans Kafkas'ı ziyaret etti.
29-11-2004 - 2320 kez okundu

Kafkas Vakfı'nı ve Ajans Kafkas'ı yakından takip ettiklerini ve çok iyi tanıdıklarını söyleyen Şvedov, Memorial ve Kavkazskiy Uzel olarak, etkili ve tutarlı bir çizgiye sahip gördükleri her iki kurumumuzla da ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi.
Kafkas Vakfı'nda gerçekleştirilen görüşme sonrasında, Ajans Kafkas, Şvedov'la, Rusya Federasyonu genelinde ve Kafkasya özelinde insan hak ve özgürlüklerini konu alan bir mülakat gerçekleştirdi.
İlgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.
AJANS KAFKASAJANS KAFKAS - Sayın Şvedov, Memorial nedir? Ne zaman kuruldu? Faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

G. ŞVEDOV- Memorial bir insan hakları örgütüdür.1986-87 yıllarında, yani Sovyetler Birliği zamanında kurulmuştur. Kurucuları arasında Sakharov ve Kavalov gibi insan hakları savunucuları bulunmaktadır. 'Memorial' iki çalışma alanı seçmiştir; birincisi Sovyetler Birliği dönemindeki insan hakları ihlallerini ve baskıları belgeleyerek günümüze sunmak; ikincisi ise Rusya Federeasyonu'ndaki güncel insan hakları ihlallerini takip ederek belgelemek ve önlenmelerine katkıda bulunmaktır.

'Memorial' olarak bilimsel anlamda Sovyetler zamanındaki baskı ve insan hakları ihlalleriyle alakalı kitaplar çıkartıyoruz, bu bağlamda kurmuş olduğumuz bir kütüphanemiz ve müzemiz mevcuttur.

Rusya Federasyonu sınırları içerisinde 1 milyona yaklaşan baskı görmüş nüfus mevcuttur bugün. Federasyon genelinde bu insanlara yardımcı olmak için çalışan 70 ofisimiz var.

Kafkasya'da, özellikle Kuzey Kafkasya'da, yani Çeçenya ve İnguşetya ağırlıklı olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çeçenya'da şu anda 5 ofisimiz mevcuttur. Bu ofislerimiz, Rusya Federal Güçleri'nin yaptığı insan hakları ihlallerini önlemek amacıyla çalışmakta; İnguşetya'da ise, Çeçen mültecilerin problemleri ile ilgilenmektedirler.

AJANS KAFKAS - Putin öncesi ve sonrasında Rusya'daki insan hakları ihlallerini kıyaslar mısınız?

G. ŞVEDOV - Putin Rusya'sında demokrasi karşıtı bir rejim oluştu. Bugün Rusya'da bağımsız muhalif siyasi partiler mevcut değildir. Rusya Federasyonu Duması da ve Senatosu da Putin'in oyuncakları konumundadır. Bağımsız basın ve medya ortadan kaldırılmıştır. Yukos gibi Kremlin'e destek vermeyen ekonomik devlere baskılar yaparak ortadan kaldırılmıştır. En önemli politik darbe ise, Rusya Federasyonu'nu oluşturan birimlerin ve bölgelerin yöneticilerinin seçimle değil, merkezden atamayla belirlenmesi kararı olmuştur. Putin, Rusya'yı totaliter bir rejimle yönetmek arzusu ve amacındadır. Özellikle şunu belirtmeliyim ki, Rusya Federasyonu'nda son yıllarda yapılan seçimler demokratik ve özgür ortamlarda gerçekleşmemiştir. Ukrayna'da bugün yaşanmakta olanların benzeri Rusya'nın değişik bölgelerinde de yaşandı. Rusya'nın Yanukoviç'in lehine propaganda yaparak Ukrayna'nın iç işlerine bu kadar karışmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz.

AJANS KAFKAS - Sivil toplum örgütleri ve insan hakları örgütleri Rusya Federasyonu'nda nasıl bir süreçten geçmektedir? Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

G. ŞVEDOV - Duma'dan, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinden daha fazla vergi almak amacıyla yeni bir yasa çıkarttılar. Ayrıca, Duma'da sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinin özgürce çalışmalarını engellemek amacıyla bir komisyon oluşturuldu. Bize doğrudan baskı yapmıyorlar, fakat Sovyetler zamanında olduğu gibi FSB aracılığıyla baskı yapıyorlar. Bu bağlamda hükümet dışı örgütlere politik baskı artıyor. Rusya hızla bir 'polis devleti'ne dönüştürülüyor.

AJANS KAFKAS - Kafkasya'yı, Rusya Federasyonu'nun diğer bölgeleri ile insan hakları açısından karşılaştırabilir misiniz?

G. ŞVEDOV - Kuzey Kafkasya'daki yerel otoriteler, bizlere diğer bölgelere göre daha çok engeller çıkartıyor. Sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinin çalışmaları engelleniyor. Biz, Kuzey Kafkasya'daki cumhuriyetlerde demokrasiyi tercih eden yöneticilerle çalışabilmeyi çok isterdik. Kafkasya ve Rusya Federasyonu'nun diğer bölgeleri arasındaki insan hakları ihlalleri oranı çok farklı; bir kere Kuzey Kafkasya'da sivil toplum kuruluşları veya insan hakları örgütleri mevcut değil. Ayrıca, yolsuzluk, adaletsizlik, rüşvet ve baskı Rusya Federasyonu'nun diğer bölgelerine göre daha yoğun. Zaten, Kuzey Kafkasya'daki savaş ve şiddetin asıl kaynağı da budur.

AJANS KAFKAS - Siz, Beslan eylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

G. ŞVEDOV - Her şeyden önce, biz terörün her türlüsüne karşıyız. Beslan vakası esnasında V. Putin'e bir mektup yazarak, Çeçenya'daki baskı ve insan hakları ihlalleri gibi uygulamaların Kuzey Kafkasya'da şiddet, savaş ve teröre kaynaklık ettiğini vurguladık. Beslan'daki trajedinin sorumlusu Kremlin'dir. Kremlin, bu trajediyi kendi totaliter politikalarına alet etmiştir. Beslan vakasından sonra Rusya Federasyonu otoritelerinin sebep oldukları insan hakları ihlalleri Kuzey Kafkasya'da yükselişe geçmiştir. Temel hak ve özgürlükler açısından çok büyük bir gerileme yaşanmaktadır.

AJANS KAFKAS - Abhazya'da 3 Ekim sonrasında yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

G. ŞVEDOV - Kremlin, Abhazya'da çok büyük hata yapmıştır. İleri görüşlülükten yoksun bir politika izlemektedir. Rusya Federasyonu, Abhazya'ya minimum bağımsızlık bahşederek ve başına bir FSB ajanını Başkan yapıp Abhazya'yı hem Gürcistan'a, hem de Abhaz halkına karşı kullanmak, kendi çıkarları doğrultusunda kontrol altında bulundurmak istemektedir. Rusya ve Kremlin farklı olgulardır. Ben, Kremlin'den bahsediyorum, bunlar ne Abhazya'da, ne de Ukrayna'da demokrasi istemektedir. Bugün, Abhazya sınırını kapatma yoluyla hayata geçirilen baskı çok büyük bir hatadır. Bizler, Rusya Federasyonu'nun Abhazya seçimlerine bu kadar müdahil olmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz ve kınıyoruz.

AJANS KAFKAS - AB'nin Kafkasya'ya yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

G. ŞVEDOV - AB politikacıları, maalesef, Kremlin'e karşı Kuzey Kafkasya'daki hak ihlallerini bir kart olarak kullanıyor. AB, Rusya Federasyonu ile olan finansal ve ticari ilişkilerinde Kuzey Kafkasya'daki olayları, kendi çıkarları doğrultusunda Putin'le bir pazarlık aracı olarak kullanmaktadırlar.

AJANS KAFKAS - Çeçenya'daki durum hakkındaki değerlendirmeniz nedir?

G. ŞVEDOV - Bizler, Aslan Maskhadov'u halkı tarafından özgürce seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı olarak kabul ediyoruz. Çeçenya probleminin A. Maskhadov ile yapılacak görüşmeler yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz. Özellikle, Maskhadov'un Beslan gibi terör eylemlerini kınamasını ve tasvip etmemesini çok önemli buluyoruz. Çeçenya ile ilgili çalışmalar yapan Rusya aydınlarının, orada faaliyet göstermelerinde yardımcı oluyoruz. Özellikle, Anna Politoskaya gibi kişilere.

AJANS KAFKAS - Ziyaretiniz ve verdiğiniz mülakat dolayısıyla teşekkür ederiz sayın Şvedov. Size ve kurumunuza bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dileriz.

G. ŞVEDOV: Ben de sizlerle tanışmaktan çok memnun oldum. İşbirliğimizin gelişmesini diliyorum, teşekkürler.

Etiketler:
memorial koordinatörü şvedov "kuzey kafkasya yerel otoriteler sivi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır