AC'nin Önemli Zenginliklerinden Çerkes Peyniri

Çerkes peynirinin lezzeti sadece Rusya'da değil ecnebi ülkelerde de biliniyor. Bu gıda ürünü Cumhuriyetimizin temel zenginliklerinden.

RF Üst Mahkemesinin verdiği karara göre, Çerkes peynirinin ticari üretimini sadece Adıgey'de kayıtlı üretici firmalar yapabilir.

Adıge Cumhuriyeti Başkanı Kumpıl Murat’ın belirttiğine göre, böylesi yaklaşımın getirisi olarak bölgemizdeki çerkes peyniri üretimi belirgin miktarda arttı. Son yıllarda süt ve süt ürünleri fabrikaları yenilendi, ürünler ise dünya standartları ile uyumlu kaliteye ulaştırıldı.

Geçtiğimiz yıl Cumhuriyetimizde 21 bin ton çerkes peyniri üretildi, bir önceki yıl ile bu miktar kıyaslanacak olursa, yüzde 11,6 oranında bir artış gözlemlemekteyiz.

Çerkes peynirinin yoğun üretimi 1968 yılında başladı. Günümüz itibariyle 8 büyük süt fabrikası ve ufak çaplı pek çok üretici Cumhuriyetimizde. Tamamı övülesi faaliyet gösteriyor, benzersiz-eşsiz Çerkes peynirinin diğer bölgelere ulaşmasında, Cumhuriyetimizin temel brendlerinden biri olan peynirin tanıtılmasında büyük katkıda bulunuyorlar.

Çeviri: AÇUMIJ Hilmi

Kaynak: Adıge Makh

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler