Adıge Mak Gazetesi - Адыгэ макъ гъэзет

ADIGE MAK GAZETESİ
Çerkesçe yayın yapan üç gazeteden biri olan ( diğer ikisi Adıge psatle ve Çerkes heku)Adıge mak gazetesi 1923 yılından beri yayın hayatını 101 yıldır aralıksız sürdürüyor.Gazete haftada beş gün yayınlanıyor,pazar ve pazartesi günleri çıkmıyor. Bir devlet gazetesi olması nedeniyle tüm giderleri devlet bütçesinden karşılanıyor.
Bizim gibi ulusal varlık mücadelesi yürüten bir halk için gazete büyük önem taşıyor.
Şöyle ki:
1.Televizyon,radyo gibi yayın kurumlarının kadrolarının bir çoğu Adıge mak gazetesinden yetişiyor.Bu yayın organları bu gazeteden besleniyorlar.
Adıge Cumhuriyeti yakında gün boyu yayın yapacak tv.kanalı için çalışmalarını hızla sürdürüyor.Bu yayında yine Adıge mak gazetesinde yetişmiş kadroları göreceğiz.
2.Adıge edebiyatı için şair ve yazarların yetişmesinde yine bu gazetenin büyük önemi var.Yazar ve şairlerin ürünlerine gazete sayfalarında bolca yer verilerek onların tanınıp bilinmelerine katkı sağlıyor.
3.Çerkesçe sağlık,spor,siyaset,ekonomi,kültür vb.konuların nasıl anlatılacağını hepimiz yine bu gazetede görüyor ve öğreniyoruz.
Adıge mak gazetesine abone olup okuyamayanların dünyanın neresinde olursa olsun gazeteyi okuyup takip etme imkanı var.
Telegram kanalında "хэкум имакъ" bölümünde gazete haberlerini Çerkesçe ve türkçe olarak görebilirsiniz.
Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının neredeyse tamamı anavatanla bağların güçlendirilmesinin önemine vurgu yapıyorlar.Anavatanla bağların güçlendirilmesinin bir yoluda orada çıkan yayınları takip etmekle,orada olup bitenlere dair bilgilenmekle olur.
Hepinizi telegram kanalından Adıge mak gazetesini takip etmeye davet ediyorum

İbrahim Çetao. Facebook

Etiketler
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler