Anavatana Dönen Bir Genç: Dışek Demir

1-) Her şeyden önce, lütfen kendinizi tanıtıp, bize kendiniz hakkında birkaç kelime söyler misiniz?

-Ben Dışek Tamir, 20 yaşındayım. Ailemin en küçüğüyüm ve 3 ağabeyim var.

2-) Tarihi vatanınıza ne zaman ve nasıl döndünüz? Geri dönmeden önce Rusça mı yoksa Çerkesçe mi konuşuyordunuz? Değilse, nasıl öğrendiniz? Yalnız mıydın yoksa ailenle mi?

-Vatanıma 2015 yılında döndüm. Çerkesçenin doğu diyalektini ailemle konuşuyordum ve anlıyordum, ama durum Rusça için tam tersiydi. Bu durumda tabii ki arkadaşlarım (Sonov Anzor, Maremkulov Amin, Ratmir Rekhviashvili, Pshitsukova Lina, Khasanova Almira vd.) bana yardım ettiler ve eğittiler.

3-) KBDÜ’de Mimarlık, İnşaat ve Tasarım Enstitüsünde Mimarlık alanında mı okuyorsunuz? Üniversitedeki eğitiminiz nasıl gidiyor, olumlu ve olumsuz yönleri var mıdır?

-Evet, Mimarlık Fakültesi’nde okuyorum. Karşılaştırmada bulunmak için diğer üniversitelerde deneyimim yok, ama orta düzeyde olması gerektiği gibi öğretiliyor.

4-) Finansal olarak geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz? Burs alıyor musunuz, bir yerde yarı zamanlı çalışıyor musunuz? Xase adaptasyon konusunda size yardımcı oluyor mu?

-Kendi geçimimi mümkün olduğunca çalışarak sağlıyorum ve kardeşlerim de bana yardım ediyor. Burs almıyorum.

5-) Vatanınızdaki hayatınızı seviyor musunuz? Taşınmadan sonra hangi zorluklarla karşılaştınız?

-Vatanımı gerçekten seviyorum. Kimse buranın güzel olmadığını iddia edemez. Vatanımda yaşamaya alışmak için hiçbir zorlukla karşılaşmadım.

6-) Moskova’da katıldığınız yarışmaya hangi projeyi sundunuz?

-Bir otel kompleksi olan “Kuaje” projesini sundum. XVII. Yüzyılın geleneksel Çerkes (Adığe) mimarisine dayanarak yapılan ilk proje önerisiydi. Kaynak olarak J. B. Tavernier’i kullandık. Yazar, evlerin bir veya iki odadan oluştuğu ve halka kapanana kadar duvardan duvara bir halka içinde inşa edilen Çerkes (Adığe) köyünü tasvir etmiş. Halkanın ortasında küçük binalar ve ana girişte su için bir depo vardı. Halkanın şekli bize güneşe benzer şekilde çok sembolik görünüyordu. Bu sembolün anlamını inceledikten sonra, Güneş kültünün Çerkesler arasında saygı gördüğünü öğrendik. Çeşitli güneş işaretleri süslemeye çok yansıdı.

7-) Gelecek için planlarınız neler? Ne yapmak istiyorsunuz?

-Başarılı bir Mimar ve İş İnsanı olmak istiyorum.

8-) Nalçik’te okumak isteyen Çerkes diasporasının gençlerine ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

-Buraya gelmeden önce Rusça öğrenmek ve öğrenme arzusuna sahip olmak çok önemlidir.

ÇERKESYA GENÇLİĞİ

Kaynak
infocherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler