Online Dil Kursları Başlıyor

Ankara Çerkes Derneği tarafından düzenlenen Adigece ve Abazaca dil kursları kayıtları başladı.

Ankara Çerkes Derneği tarafından düzenlenen ve yaklaşık üç ay sürecek olan dil kursları ile anadilini hiç bilmeyen katılımcıların kısa bir süre içinde kendilerini basit bir şekilde ifade edebilmelerini sağlayarak onlara günlük konuşma pratiği kazandırmak hedefleniyor.  

Çerkes Derneği tarafından detayları açıklanan kurs içeriği şöyle: 

"Adıgece (Doğu ve Batı Diyalekti) ve Abazaca olarak verilecek olan dil kurslarımız derneğimizin web sitesi üzerinden “Moodle” uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilecektir. 1 Aralık’tan itibaren başlayacak olan dil kurslarımıza başvurmak isteyenler en geç 25 Kasım Çarşamba gününe kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Dil kurslarımıza katılım sembolik bir ücret olup, 50 TL’dir.(Öğrenci 25 TL) Bir defaya mahsus olmak üzere verilecek olan katılım ücretini 25 Kasım Çarşamba gününe kadar Çerkes Derneği’nin TR87 0006 2001 5470 0006 2972 93 IBAN nolu Garanti Bankası hesabına “Dil Kursu için bağış” açıklaması ile gönderebilirsiniz. Kontenjanlarımız sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi için ilanda yer alan ilgili kurstan sorumlu yönetim kurulu üyelerimize ait Whatsapp hatlarından iletişime geçebilirsiniz. "Ankara

Başvurular için linke tıklayınız: https://forms.gle/AeKxbM8UbH4BDyQ27

Kurs Saatleri:

Abazaca (Eğitmen: Trapş-ipha Gül Ece Liman) / Salı - 19.30

Adıgece - Doğu Diyalekti (Eğitmen: Asiyat Bijo) / Perşembe - 19:30

Adıgece - Batı Diyalekti (Eğitmen: Digeş Kevser Merve Daşdemir) / Salı-Perşembe - 19:30 (Dönüşümlü)

TRAPŞ-İPHA GÜL ECE LİMAN KİMDİR?

Sinop’a bağlı İncemeydan köyünden olan Ece Liman, Apsuva’dır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu olan Ece Liman, 2008 yılından beri Abhazya Cumhuriyeti Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji bölümünde ve 2015 yılından beri de Gudauta Müzesi'nde uzman arkeolog olarak çalışmaktadır. İleri derecede Abazaca, Rusça ve İngilizce bilmektedir. Abhazya Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Abhaz dili sertifikasına sahip olan Ece Liman, Ankara Abhaz Derneği’nde de iki sene Abazaca kursu vermiştir.

ASİYAT BİJO KİMDİR?

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Hatuyey köyünden olan Asiyat Bijo, Adıge’lerin Kabardey boyundandır. Lise eğitimini Nalçik’te bankacılık üzerine alan Bijo, Moskova Finans ve Hukuk Akademesi’nde Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Rus Devlet Üniversitesi (Kosıgin) Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. 2011’de Nalçik Oteller Birliği’nde, 2012’de Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Moskova Konsolosluğu’nda çalışmış olup, 2013 yılında Nalçik’te Özel Medikal Koleji’nde muhasebecilik ve öğretmenlik yapmıştır. 2014-2016 yılları arasında ise Moskova’da özel bir bankada çalışmıştır. İleri derecede Rusça ve Adıgece, orta seviyede İngilizce bilen Asiyat Bijo, sosyal medya üzerinden de Adıge dili eğitimi ve öğretimi için çalışmalar yürütmektedir.

DİGEŞ KEVSER MERVE DAŞDEMİR KİMDİR?

Kayseri Pınarbaşı, Mudarey köyünden olan Digeş Kevser Merve Daşdemir, Adıgelerin Kabardey boyundandır. Lise eğitimini hemşirelik alanında tamamlamış olup daha sonra Acıbadem Üniversitesi’nde tam burslu olarak Patoloji Lab. Bölümü’nü bitirmiş ve eş zamanlı olarak İstanbul'da görev yapmış, Ankara ve Ereğli’den sonra ise halen Düzce'de mesleğine devam etmektedir. Ankara’da görev yaptığı yıllarda, Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamış ve 2020 yılında birincilikle mezun olmuştur. Su an Düzce Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Çerkesçenin Doğu ve Batı lehçelerine iyi derecede hakim olan Merve Daşdemir, Rusça’yı da temel düzeyde bilmektedir.

Kaynak
Ankara Çerkes Derneği
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler