Abhazya'daki Serbest Güreş Turnuvası Sona Erdi

Musa Eqzek’in ödüllerine yönelik serbest güreş turnuvası Abhazya'da sona erdi

Musa Eqzek'in ödüllerine yönelik Uluslararası serbest güreş turnuvasının X yıldönümü finali Yeni Afon’da gerçekleşti.

DAK Yüksek Konsey Başkanı Musa Eqzek'in ödüllü X Uluslararası serbest güreş turnuvası çerçevesindeki final müsabakaları, 11 Aralık pazar günü Yeni Afon’da gerçekleşti. Turnuva aynı zamanda DAK'ın 30. yıl dönümü ve 7-8 Aralık tarihlerinde Abhazya'da düzenlenen Kongre ile aynı zamana denk getirildi.

Toplamda, turnuvaya üç yaş ve 15 ağırlık kategorisinde yarışan yaklaşık 130 sporcu katıldı. İlk günün sonuçlarına göre, her kategoriden dört güreşçi finale çıktı. Çocuklar arasında kazanan Gudauta'dan İnal Gegenava oldu, jüri profesyonelliğine dikkat çekti ve spor kariyerinde başarılar diledi. Sporcu, Turnuva'da tekrar yer almak istediğini ve bir sonraki yaş kategorisinde şampiyonluğu kazanma sözü verdi.

Daniil Haçilava Kaliningrad'dan gücünü test etmeye geldi ve 70 kg'a kadar olan ağırlıkta genç erkekler kategorisinde en iyisi oldu. Ona göre yarışmalardaki performansı ve başarısı önce ciddi bir eğitim aldığı için geliyordu. Daniil, rakiplerinin de yüksek düzeyde antrenman sergiledikleri, bu nedenle rekabetin gergin ve ilginç geçtiğini kaydetti.

Turnuva çerçevesinde, gençler arasında serbest güreşte Rusyadaki yarışmalarının galibi Bagrat Pandariya ile serbest güreşte Litvanya şampiyonu Arip Abdulaev arasında dostluk bir görüşme düzenlendi. Abdulaev düelloyu kazandı.

Büyükler kategorisinde ise İgor Sarkisyan birinci oldu. Her güreşçi için bu turnuvaya katılmanın önemine dikkat çekiyor.

DAK Yüksek Kurulu Başkanı, Turnuvanın galipleri için nakit ödüller atadı: tüm ağırlık kategorilerinden birinci olan sporcuların her biri 15.000 bin ruble aldı; ikinci sırada yer alan güreşçilerin her biri 10.000 bin ruble, yarışmanın bronz madalyalıların her biri için 5 bin ruble. Turnuvanın toplam ödül fonu 525.000 bin ruble olarak gerçekleşti. Ayrıca sporculara madalya ve sertifikaları verildi.

Anma ödülleri “Abaza” spor kulübü ve Abhazya Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Devlet Komitesi tarafından desteklendi.


DAK Yüksek Konsey Başkanı, halk ve devlet adamı, hayırsever Musa Eqzek'in ödüllü Uluslararası serbest güreş turnuvası, 2011'den beri Abhazya'da geleneksel olarak düzenleniyor. Bu süre zarfında Rusya ve Abhazya'dan yüzlerce sporcu yarışmaya katıldı.

VIII. DAK Kongresi'nin bilgi ortakları: Abhaz Devlet Televizyonu ve Radyo Şirketi (ADTRŞ), Abaza-TV kanalı, Sputnik Abhazya haber ajansı.


Kaynak
Dünya Abaza Kongresi
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler