Abhazya'nın Koca Yürekli Evladı

ABHAZFED Abhazya'nın ilk devlet başkanı merhum Vladislav Ardzınba'nın 75. doğum günü için

Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Abhazya'nın ilk devlet başkanı merhum Vladislav Ardzınba'nın 75. doğum gününü resmi sitesinden yaptığı açıklama ile andı. ABHAZFED resmi sitesinde şu ifadelere yer verildi;

"Bugün;

Abhazya'nın koca yürekli evladı, özgürlüğümüzün mimarı, özgürlük mücadelemizin sembolü ve başkomutanı, Abhazya'nın ilk Devlet Başkan'ı Vladislav Ardzınba'nın doğum günü.

14 Mayıs 1945 de Eshira'da dünyaya gelen Ardzınba; Abhazya'nın en önemli politik simalardan biridir.Hayatı boyunca halkların legal haklarını kazanmaları için mücadele etmiştir. Bu mücadele çerçevesinde Sovyetler Birliği Halklarının Gelişmesi için Kalkınma Merkezi kurdu ve aldığı bu insiyatif, Sovyetler Birliği Anayasasına göre onaylanarak kabul edildi.

1990 yılında Abhazya Yüksek Sovyeti Başkanlığına seçildi. Abhazya’nın bağımsızlığının ve egemenliğinin temelleri ise bu tarihten itibaren güçlenmeye başladı.

1992 yılı başında Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı başlattığı saldırıyla birlikte, Abhazya Ulusal Seferberlik ve Savunma Komitesi’nin Başkanı oldu.

Eylül 1993'de onun yönetimi altındaki Abhazya Ordusu, istilacı Gürcü kuvvetlerini Abhazya’dan çıkartarak, Abhaz'ları zafere ulaştırdı.

26 Kasım 1994'de Abhazya’nın ilk Devlet Başkanı seçilen Ardzınba, 3 Ekim 1999 tarihinde ikinci kez Abhazya Devlet Başkan'ı olarak seçildi.

Vladislav Ardzınba'yı 75. Doğum Gününde rahmetle anıyor, Bağımsız Abhazya ilkelerine ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağımıza söz veriyoruz."

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler