Acılarını Hissediyoruz

Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZ FED) 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgününün 156. yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZ FED) 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgününün 156. yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundu. ABHAZ FED resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dünyada eşi benzeri olmayan, gücünü toprağından alan Kafkas Kültürü, vatanından 156 yıl önce sökülüp alındı.  

Tanımadığı, bilmediği, dilini belki de ilk kez duyduğu topraklara itiklendi. Abhazların ve diğer kardeşlerimizin bu sürgünü hiç ama hiç kolay olmadı. Sürgün yıllarca süren cileli bir yolculuğa dönüştü. Asil bir millet, dağ gibi dik ve gururlu bu millet; açlık, sefalet ve hastalıklarla imtihan edildi. Acılarını yüreklerine dağlayan Kafkas Halkları; geldikleri ülkede tutunmaya, var olmaya, yaşamaya, Apsuvara'yı yaşatmaya çabaladılar.  

Ve başardılar.

Bugün Türkiye'de 3. nesil torunlar olan bizler; sürgünde vatanını ve canını kaybetmiş atalarımızın o  gün ki acılarını taptaze olarak hissediyoruz. 

Bizler; Büyük Kafkas Sürgünü'nde kaybettiğimiz insanlarımızı, her yıl olduğu gibi bugünde Kefken Babalı Sahilinde anmak isterdik.  Karşı karşıya kaldığımız virüs tehdidi bizleri sürgünden sonra ilk ayak basılan yerlerden biri olan ve sürgün anma törenlerinin sembolik yeri olan Kefken'den uzak tuttu. Bizler evimizden çıkamıyor olabiliriz. Fakat tüm dünya bilmelidir ki; sürgün acıları yüreğimizi hala dağlamakta, yaşanılan dramlar ise hafızamızdaki yerine korumaktadır. Sürgünde kaybettiklerimizin ruhları şad olsun. Miras bıraktıkları bu eşsiz kültüre bugün ve gelecekte sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.   

Değerli kamuoyu;  

21 Mayıs 2020 Perşembe Günü, federasyon facebook hesaplarımızdan Karadeniz Kıyılarında yapılacak olan sembolik anma törenlerini canlı olarak evlerinize taşıyacağız.

Akşam saat 18'den itibaren ise, sınırlı sayıda katılımcının olacağı Kocaeli Abhaz Derneği öncülüğünde hazırlanan Sürgün Anma Törenlerini Kefken Babalı Sahili'nden canlı olarak yayınlayacağız."

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler