Adige Cumhuriyeti Başkanı KAFİAD ile Görüştü

Adığe Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat ve hükümet üyeleri, Türkiye'den Maikop'a gelen Kafkas İşadamları Derneği ( Kafiad ) ile görüştü.

Adığe Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat ve hükümet üyeleri, Türkiye'den Maikop'a gelen Kafkas İşadamları Derneği ( Kafiad ) üyesi işadamlarından oluşan heyete yatırım projelerini sundu.

Adığe Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kumpıl Murat, Türkiye'nin Novorossiysk Başkonsolosu, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve Kafkas İşadamları Derneği (KAFIAD) temsilcilerinin yer aldığı heyetle görüştü.

Adığe Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğinin ana yönleri Adığe Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Zaur Şeujen tarafından açıklandı.

2022'nin ilk yarısında Adığe Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre iki kat yükselerek 5,6 milyon dolar olduğu açıklandı. Yılın başından bu yana, Türkiye'nin kalay, pencere armatürleri, sofra takımları, porselen, mermer ürünlerinden oluşan ithalat hacmi de % 14 arttı.

Adığe Cumhuriyeti, 2021-2022 yılı ihracatı kapsamında Türkiye'ye buğday, arpa, çeltik, oluklu kağıt, karton, odun kömürü ihraç ediyor. Yılın ilk yarısının sonuçlarına göre ihracat hacmi 2,5 milyon dolar.

Kafiad heyeti ve konuklara Tahtamukay bölgesindeki Endüstri Parkı ve Lagonaki kayak merkezinin yatırım projeleri de sunuldu.

Heyet, sunulan projelere ilgilerini dile getirdiler ve bir dizi özel soru sordular. Sunulan tüm yatırım projelerinin daha fazla ortak zemin arayışı için kapsamlı bir analize ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Нетипичная Адыгея

Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler