Adığe Cumhuriyeti’nde Çerkesçenin Geleceği Üzerine Toplantı Yapıldı

Adıge Cumhuriyeti Başkanı başkanlığında toplanan Adige Dili Konseyi, bilim insanları ve sosyal aktivistler, devlet dilinin incelenmesi, işleyişi ve korunmasıyla ilgili konuları tartıştılar.

Başkan Kumpıl Murat, toplantının açılışında şunları söyledi:

"Herkes bu çalışmanın olağanüstü öneminin farkında. Cumhuriyetimiz, yeni kitapların, ders kitaplarının ve yardımcı kaynakların yayınlanması için fonları artırdı.

"Adığe dilinin araştırılması ve korunmasına yönelik Kerashev Proje Ofisi birçok özel etkinlik düzenlemekte.

"Dilbilimciler - bilim adamları, öğretmenler, okul öğretmenleri, anaokulu öğretmenleri - ofisin çalışmalarına katılıyorlar. Çizgi filmlerin Adığe diline dublajı da devam ediyor.

"Ancak hala önümüzde yapılacak çok iş var. Erken çocukluk döneminden başlayarak dil öğrenmek isteyenler için tüm koşulları oluşturmak ve çabalarını desteklemek göreviyle karşı karşıyayız. Bu bizim ortak sorumuzdur. Ana dili koruma sorumluluğu ailelere aittir, ama eğitim süreci de burada büyük bir rol oynamaktadır. Adige dilini ancak ortak çabalarla koruyabiliriz.

"Tüm bu çalışmalar, çocuklarımızın ana dillerini bilmelerini, konuşmalarını ve halklarının, tarihlerinin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlamayı amaçlamalıdır."

Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
https://www.infocherkessia.com/tr/haberler/dil-xabze/adige-cumhuriyeti-nde-cerkescenin-gelecegi-uzerine-toplanti-yapildi
Etiketler
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler