Adığe Makh Gazetesinden Diasporaya Yönelik Yeni Bir Hizmet

Bilindiği gibi, Adığe Cumhuriyeti'nde anadilimizde, Çerkesçe olarak günlük yayın yapan tek gazete ‘Adığe Makh’ gazetesi.

Gazetenin ana formatının belkemiğini ‘Çerkesçe yayın yapmak’ oluşturuyor.

Kağıt üzerine olan baskılarında gazete tamamen Çerkesçe yayın yapmakta.

İnternet üzerindeki sitesinde ise Adığe Cumhuriyeti'nde yaşayanların geneline de seslenebilmek amacıyla gazetedeki tüm Çerkesçe haberlerin yanı sıra Rusça haberler de yayınlamakta.

Ayrıca diasporada Çerkeslerin en yoğun yaşadığı ülkenin Türkiye olduğu da göz önüne alınarak Türkçe çeviri haberler de gazetenin internet üzerindeki sitesinde yayınlanmakta.

Her birinizin bildiği üzere gazete yayını, makalelerin, haberlerin bir araya getirilip değerlendirilip baskıya verilmesi ardından okuyucuya ancak bir sonraki gün ulaşmakta.

Günümüzün online yaşam temposunda, gazete, ayrıca sosyal ağlardan anında haber yapmanın gerekliliğini de görerek sosyal ağlarda yer alan ‘Adığe Makh’ sayfalarını düzenledi.

Uzun yıllardır sosyal ağlardaki bu sayfalardan Adığe Cumhuriyeti'nin geneline seslenebilmek için yayınlarını Rusça ve Çerkesçe yapmaktaydı.

Günümüzde aynı hizmetin diasporaya da ulaştırılmasına karar veren gazete yönetimi, diasporada yaşayan Çerkeslerin çoğunun Türkiye'de bulunuyor olması sebebiyle Çerkesçe ve Türkçe yayın yapacak yeni bir telegram-kanal sayfası açtı.

Bu sayfaya ise ‘ХЭКУМ ЫМАКЪ - VATANIN SESİ’ adını verdi.

‘ХЭКУМ ЫМАКЪ - VATANIN SESİ’ telegram-kanal sayfasında, gazete formatına sığmayan pek çok şeye ulaşabileceksiniz. Çok sayıda fotoğraf, video görüntüleri, ses kayıtları vs.

Bu tür yayınların gazete kağıdına basılmasının imkansız oluşu sebebiyle böylesi bir çıkış yolunun, halka hizmette ‘Adıge Makh’ gazetesinin yeni bir adımı olduğunu takdir edersiniz.

Elbette gazete, klasik alışılmış gazete yayınını, internet sitesi ve sosyal ağlardaki diğer yayınlarını sürdürmeye devam edecek.

Türkiye'de yaşayan Çerkeslere de seslenen ‘ХЭКУМ ЫМАКЪ - VATANIN SESİ’ sayfasına şayet telegram hesabınız var ise şu adresten ulaşabilirsiniz: https://t.me/hekumymac

AÇUMIJ Hilmi

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler