Belleğin Sesi: 21 Mayıs belgeselinin galası bugün İstanbul'da

Belleğin Sesi: 21 Mayıs belgeselinin galası bugün Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da

Belleğin Sesi: 21 Mayıs belgeselinin galası bugün Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da ‘Atalarının Unutturmak İstediklerini Torunları Hatırla(t)mak İster’ sergisi ile başlıyor ardından belgesel için üretilen müzik dinletisi olacak ve sonrasında belgesel gösterimde.

21 Mayıs kavramının nereden geldiğini tarihsel perspektif ile hafıza mekanı, kolektif bellek, geleceğin icadı teorileri çerçevesi üzerinden anlatıldı.

21 Mayıs Çerkes soykırımı ve sürgünü için kullanılan mekansal olarak anma ve protesto etkinliklerinin yerlerinin nedenini, işlevselliğini, kimlerin yaptığını, bunun yanında mekansal olarak anıtların önemini yapılış süreçlerini, objeleri, şarkıları, el sanatlarını yani kimliği oluşturan etmenler belgeselim bütününü kapsıyor.

Belgesel; söylemsel olarak muhaceret, göç, tehcir, sürgün, soykırım sözcüklerinin tarihselliği, 21 Mayıs için etkinlikler düzenleyen federasyonların 21 Mayıs’a bakış açıları ve faaliyetlerini içeriyor..

Belgeselin konuşmacıları akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gençler ve sanatçılardan oluşuyor.

Kalabalık gönüllü daha önce çoğuyla tanışmadığımız şimdi ise çok yakın arkadaş olduğumuz yurt dışından ve şehir dışından başta olmak üzere bir ekibimiz var. Bir yıldır çalıştığımız belgesel için emeklerimizin karşılığını alacağımız bugün de sizleri buna ortak olmaya davet ediyoruz.


Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler