Çerkes Peyniri Görücüye Çıkıyor

Adığeyli tarımcılar, 'Rusya'nın Lezzetleri Bölgesel Gıda Markaları Birinci Ulusal Yarışması'nda Adığe peynirini tanıtacaklar.

Adığey Cumhuriyeti Tarım Bakanı Anzaur Kuanov TASS'a verdiği demeçte, "Adığeyli tarımcılar, 'Rusya'nın Lezzetleri Bölgesel Gıda Markaları Birinci Ulusal Yarışması'nda Adığe peynirini tanıtacaklar.  'Adığe Peyniri Üreticileri Birliği', 'Rusya'nın Lezzetleri Bölgesel Gıda Markaları Birinci Ulusal Yarışması'na katılacak. İçerisinde süt, peynir altı suyu ve tuz olan Adığe Peyniri, bu her diyete uyan ve uzun süre saklanabilen bir üründür. Onu tüm Ruslar için günlük yemek haline getirmeye çalışıyoruz" dedi. 

Cumhuriyet'te yılın ilk yarısında 9 bin tonun üzerinde peynir üretildi. Bakan, salgına rağmen bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.

Daha önce, Adığey'de 2022 yılına kadar peynir üretimini 16 bin tona çıkarmayı ve yıllık üretimi yaklaşık yüzde 10 artırmayı planladıkları bildirilmişti. Bunun için tüm imkanlar var: son zamanlarda işletmeler kapasitelerini yüzde 42 artırdılar, kendi hammadde tabanları genişliyor, devlet desteği, "Adığe Peynir Üreticiler Birliği" markayı tanıtmak ve korumak için aktif olarak çalışıyorlar.

Çerkes Peyniri Hakkında

Adığeler ( Çerkesler ) bu peyniri eski çağlardan beri her evde hazırlıyorlar. Adığe peyniri Kafkas mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır ve halkın birçok gelenek ve görenekleriyle ilişkilendirilir.

Adığe Peyniri endüstriyel ölçekte ilk kez 1968 yılında Shovgenovsky mandırasında üretilmeye başlandı. Bugün, Cumhuriyetin dokuz şirketi Adyghe peyniri üretme hakkına sahip. Bunlar Molzavod Giaginsky ve Tambovskiy şirketleri, Krasnogvardeisky süt fabrikası, Adygeysky süt fabrikası, Molkombinat Adygeisky, Molzavod New, Koshekhablsky peynir fabrikası ve bireysel girişimci Ruslan Khutyz.

2019 yılında Adığey'de bir önceki yıla göre yüzde 26 daha fazla, toplam 17,2 bin tokpeynir ve peynir ürünü üretildi.


Kaynak
Çerkesya Hareketi Haber Merkezi
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler