Çerkes Sürgün İkonografisi ve Fotoğraf Sergisi Açıldı

21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünün 157’nci anma etkinlikleri kapsamında KAFFED ve Çerkes Kültür Evi öncüğünde sürgün sergisi açıldı.

21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünün 157’nci anma etkinlikleri kapsamında KAFFED ve Çerkes Kültür Evi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle bir sergi açtı.

“Çerkes Sürgün İkonografisi ve Fotoğraf Sergisi” Taksim Metrosu Gezi Parkı girişinde 28 Mayıs’a kadar görülebilecek. Sergide sanatçılar Mahmut Koçer, Faruk Kutlu, Ferit Domaniç ve Fatih Ersem’e ait eserler yer alıyor.

Serginin açılışını KAFFED Başkanı Yıldız Şekerci yaptı. Şekerci açılış konuşmasında soykırım ve sürgünün tarihsel sürecini aktardıktan sonra; “İntikam değil adalet istiyoruz. Geçmişimizi unutmamalıyız. Geçmişi unutmadan barışçıl bir şekilde geleceği tasarlamak gerekiyor. Çerkes halkının haklarını ve çıkarlarını gözeterek tüm taraflar ile karşılıklı saygıya dayalı, yapıcı diyalog yürütülmesi gerekmektedir. Bölgemizde acı örneklerini gördüğümüz çatışmacı politikaların da farkında olarak dikkatli bir şekilde hareket etmek zorundayız” dedi.

Çerkes Kültür Evi Başkanı Ömer Çötok ise yaptığı konuşmada, “21 Mayıs komisyonumuz son bir aydır çok büyük özveriyle bu zor günlerde çalışmalarına aralıksız devam ettiler. Kendilerine sonsuz teşekkürler. Emeklerin,planların hedeflerine ulaşması için her birimizin gerekli desteği vermesi gerektiği düşüncelerimle şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışa, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel ile Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, İstanbul’da İstanbul’da faaliyet gösteren derneklerin temsilcileri katıldı.

Sergiden sonra Kartal’da bulunan Sürgün anıtı ziyaret edildi, saygı duruşunda bulunularak, çelenk bırakıldı.

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler