Soykırımda hayatını kaybedenleri ağıtlarla andılar

EKKKDD 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünün 157’nci yılında sürgün anıtında anma programı düzenledi.

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (EKKKDD) 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünün 157’nci yılında sürgün anıtında anma programı düzenledi.  

Haber: Merve Çakır

21 Mayıs 1864; Çerkeslere uygulanan sistematik soykırımın sembol tarihidir. Çarlık Rusyası tarafından gerçekleştirilen bu soykırım esnasında yüzbinlerce Çerkes katledilirken, sağ kalan Çerkes nüfusunun yüzde doksanı dünyanın çeşitli ülkelerine sürgün edilmiştir. EKKKDD soykırımın 157’nci yılında Sazova Bilim ve Kültür Parkında bulunan sürgün anıtı önünde anma programı düzenledi. Programa Kafkas Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyesi Hakan Karuk, EKKKDD Başkanı Cihan Ertok ve dernek yönetim kurulu katıldı. Cenk Sungur tarafından okunan 21 Mayıs bildirisinde, “Yaşadığımız tüm acılara, travmalara ve insan hakları ihlallerine rağmen, tarihi düşmanlıkları diriltmek değil amacımız. Adalet talebimizi yükseltiyoruz. Biz Çerkesler nerede, ne şartlarda yaşıyor olursak olalım, Çerkes Soykırımı'nı ve bu soykırımın failini asla ve asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı kamuoyununa ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bildirinin ardından dernek bünyesinde kurulan Abağba Bahadır Korosu sürgün yolunda hayatını kaybedenleri anmak için sürgün ağıtını seslendirdi. Program anıta çelenk ve karanfil bırakılması ile sona erdi.


Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler