Çerkeslerin Ataları Meotlara Ait Bir Sunak Bulundu

Rostov’da Çerkeslerin Ataları Meotlara Ait Bir Sunak Bulundu

Rostov-on-Don'da modern Çerkeslerin ataları olan Meotların eski bir sunağı bulundu. Arkeologlar, sunağı daha önce Meotlara ait eski bir toplu mezarın kazıldığı Stanislavsky Caddesi'nde buldular.

Rostov bölgesinde böyle bir yapı ilk kez bulunuyor. Bir buçuk metre yüksekliğindeki yapı, 2,5 metre derinliğe kazılmış ve etrafı hendekle çevrili yapay bir tepe gibi görünüyor. Hendeğin dış kenarları boyunca çapı yaklaşık dört metre.

Arkeologlar, buluntunun merkezi tepede antik çağlarda tanrılara kurbanların sunulduğu bir kutsal alan olabileceğini söylüyorlar. Ama bundan çok emin değiller. Çünkü yakınlarda hiçbir ateş izi veya sunaklara özgü hayvan iskeletleri yoktu. Sadece kemik parçaları ve kırık çanak çömlek vardı.

Arkeolojik keşif çalışmasının başkanı Alexander Nechiporuk, "Belki de bu, bir ritüel kompleksinin yalnızca bir parçasıdır" diyor.

Diğer bir yorum ise, ortadaki yüksek kısmın, kurbanlık hayvanların yatırıldığı ahşap bir zemini destekleyen bir sütun işlevi görebileceği.

"Yapının amacını kesin olarak bilemediğimiz için başka versiyonlar da olabilir. Örneğin bir şeyin sembolü..." diyor Nechiporuk.

Meotlar, MÖ 1. binyılda Azak Denizi'nin doğu ve güneydoğu kıyılarında yaşayan eski kabilelerdir. Bilim adamlarına göre Meotlar, modern Çerkeslerin atalarıdır.

Адыги.RU

Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler