Demokratik İlkelerle Çelişen Anayasa

KAFFED, Rusya Federasyonu tarafından 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak olan anayasa referandumunun demokratik ilkelerle çeliştiğini ifade etti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Rusya Federasyonu tarafından 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak olan anayasa referandumuna karşı tutumlarını bir kez daha dile getirdi. KAFFED resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Rusya Federasyonu’nda 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacak anayasa referandumu, insan haklarına, hukuka ve eşitliğe dayalı demokratik federatif yapıyı bozma riski taşımaktadır. Söz konusu Anayasa değişiklikleri Rusya Federasyonu’nun taraf olduğu uluslararası sözleşmelere açık aykırılıklar içermektedir.

Bu Anayasa değişiklikleri Rusya Federasyonu'nda yaşayan halkları diasporalarını çok yakından ilgilendirmektedir. 

Biz diasporada yaşayan Çerkesler, anavatanımızdaki soydaşlarımızın ve bütün Rusya Federasyonu Halklarının, uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış olan demokratik bir toplum düzeninde barış ve huzur içerisinde yaşamasını istiyoruz. Bu Anayasa değişikliğine karşı olma gerekçemiz de demokratik ilkelerle çelişmesinden dolayıdır. 

Bu Anayasa değişikliği ile Federasyonu bağlı Cumhuriyetlerin halkları Rus etnisitesi karşısında anayasal olarak ikincil konuma düşürülerek sonrasında sistemli bir şekilde asimile edilmelerinin yolu açılmış olacaktır.  

İnsan hakları evrenseldir.

Asimilasyon bir insanlık suçudur.

21 Mart 2020 tarihinde yayınlayarak uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara ve Dünya Çerkes Birliği’ne de gönderdiğimiz “ Rusya Federasyonu Anayasası Değişikiği ile ilgili Açık İtiraz ve Çağrı” metninin arkasındayız.

Diasporadaki Çerkes örgütleri olarak, Rusya Federasyonu halklarının Diasporadaki kişi ve kurumlarını, federatif devletin ilkeleriyle bağdaşmayan tekçi uygulamalara ve kazanılmış hakların geri alınmasına yol açabilecek antidemokratik anayasa değişikliğine karşı açıkça HAYIR demeye çağırıyoruz."

Genel Başkan Yıldız Şekerci'nin konuyla ilgili açıklamasının linki:

KONUŞMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler