Hak Kaybı Olmayacak

KAFFED, anavatanda okumak isteyen burslu öğrencilerin son durumu için Rusya Bilim Kültür Merkezi ile görüştü. Kimsenin hak kaybı yaşamayacağını söyledi.

KAFFED, her yıl Adıgey Cumhuriyeti ve Kaberdey Balkar Cumhuriyetlerine burslu öğrenciler göndermektedir. Bu yıl ise Covid-19 salgını nediyle gecikmeler ve aksamalar yaşandı. 

KAFFED, konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu; "Rusya Federasyonunca 2020 yılı için tarafımıza verilen kontenjan sayısı 8 olup, Cumhuriyetlerimizdeki üniversitelerde okumak için bu yıl 23 başvuru olmuş, öğrenci adaylarımız Rusya Bilim Kültür Merkezi tarafından 25.02.2020 tarihinde yapılan mülakata (KAFFED–2 Temsilci gözetiminde) katılmışlardır. Geçtiğimiz yıllarda kazananların listesi yaklaşık bir ay içinde açıklanırken pandemi süreci bu sene bazı gecikmelere neden olmuştur. Rusya Bilim Kültür Merkezi anavatana göndereceğimiz 8 kişilik öğrenci grubunu 4'er kişilik 2 gruba bölerek ilk 4 kişilik listeyi 09.06.2020 tarihinde açıklamıştır. 

Diğer öğrenci arkadaşlarımızla ilgili bilgi edinmek için 10.06.2020 tarihinde yönetim kurulumuzdan iki arkadaşımız Rusya Bilim Kültür Merkezine giderek yetkililerle görüştü. Adı henüz açıklanmayan diğer 4 kişinin ikinci grupta olduğunu ve kimsenin hak kaybına uğramayacağını ifade eden yetkililer, açıklama için kesin bir tarih veremeyeceklerini söylemişlerdir.

Öte yandan, A1-A2, B1- B2 seviyesinde ücretli, yoğun, online Rusça dil kursu da 09.06.2020 günü başlamıştır. Haftada 5 gün olmak üzere 5 hafta sürecek kursa katılmak isteyenlerin 0552 626 29 92 numaralı telefondan kurs koordinatörü ile iletişime geçebilirler. Yetkililer, bu kursun Anavatanda okumak isteyen öğrenciler ve Rusça öğrenmek isteyenler için hızlandırılmış ideal bir program olduğunu ve isteyenlerin katılabileceğini kaydettiler.

Ayrıca Rusça öğrenmek isteyenler için her pazar saat 15.00’de 2 saat ücretsiz online konuşma kulübü kursunun olduğu ve isteyenlerin katılım sağlayabileceğini bilginize sunarız."

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler