Hamid Savkuev'in Sergisi Adige Cumhuriyeti'nde Açılacak

Hamid Savkuev'in Kişisel Sergisi Adığe Cumhuriyeti'nde Açılıyor

Doğu Devlet Müzesi'nin Kuzey Kafkas şubesinde 9 Aralık saat 15.00'te Rusya Federasyonu Emektar Sanatçısı, Kabardey-Balkar Halk Sanatçısı, Rusya Sanat Akademisi Akademisyeni Hamit Savkuev’in insanlık tarihindeki savaşların trajik sonuçlarına adanmış “Zawom yitarih” «Заом итарихъ» (Şavaşın Tarihi) adlı sergisi açılacak.

Sergide yaklaşık 120 grafik ve heykel eser yer alacak. Bunlar, ustanın "Kutsal Metinler" (Священные тексты) serisinden "Vita Nova" (Вита Нова) kitabı için özel olarak yarattığı eserler. Bu eser Otuz çağdaş sanatçı tarafından resmedilen otuz ciltlik Eski ve Yeni Ahit metinlerinden oluşuyor. Grafik sadece uzak geçmişin tarihi olaylarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda onları insanlarına yansıtıyor. Bir filozof olarak, uzun süredir devam eden olaylara atalarının kaderi üzerinden baktığını söylüyor Hamit Savkuev:

“Eski Yahudi halkının başına gelen sınavlar bana Çerkeslerin kaderini, Kafkas savaşlarını hatırlattı. Kutsal kitapların kahramanlarına Çerkes ulusal kıyafetleri giydirmek için kendime böyle bir özgürlük, böylesine sanatsal bir araç tanıdım. Ne de olsa, herhangi bir İncil kitabı yalnızca antik çağlardan değil, aynı zamanda bugünden de bahseder, bu nedenle içinde anlatılan hikayeler ebedidir”

Sanatçı, çalışmalarında - şövale grafikleri ve heykel - savaş ve barış, yaşam ve ölüm, iyilik ve kötülük, aşk ve nefret gibi zor ve ebedi temaları gündeme getiriyor. İnsan doğasının katılığını, insanların dayanıklılığını ve cesaretini anlatıyor.

Sanatçının bazı eserlerinde Çerkeslerin zorunlu iskan teması da izlenebilir.

Sergi 31 Ocak 2023 tarihine kadar devam edecek.

Hamit Savkuev ,1964 yılında Kazakistan'ın Dzhambul (Джамбул) şehrinde Kabardey-Balkar göçmeni bir ailede dünyaya geldi. 1979'da aile Nalçik'e döndü. Sanatçı, Çerkes (Kabardey) nakkaş Anatoly Sundukov'un stüdyosunda ve Karaçay Çerkes Cumhuriyeti ’Karaçayevsk Pedagoji Enstitüsü'nün grafik sanatlar bölümünde sanatla tanıştı. 1995 yılında Andrei Mylnikov'un rehberliğinde I.E. Repin'in adını taşıyan St.Petersburg Akademisi'nin anıtsal resim bölümünden onur derecesiyle mezun oldu.

Hamid Savkuev, Rus ve uluslararası sergilerin bir katılımcısıdır. Eserleri Rusya ve yurtdışındaki müzelerde, ayrıca Rus, Fransız, Hollandalı ve diğer koleksiyoncuların özel koleksiyonlarında saklanmaktadır. Yakın zamanda Maykop İstasyon Meydanı'nda açılan Adığe Özerk Bölgesi'nin ilk lideri Şahan -Girey Khakurat'a ait bronz anıtın müellifidir.

Halen, yaratıcı çalışmayı öğretimle başarılı bir şekilde birleştiren I.E. Repin'in adını taşıyan St. Petersburg Sanat Akademisi'nde ders veriyor. Hamid Savkuev, 2018'den beri Rusya Sanat Akademisi'nde akademisyendir.

Kaynak: sovetskaya-adygeya.ru

Görsel: Hamid Savkuev'in arşivinden

Çerkesya Gençliği

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler