Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) 11. Olağan Genel Kurulu Ankara'da TES-İŞ Sendikası Konferans Salonunda gerçekleşti. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği genel kurulda tek aday olan Halav Ünal Ulaçay Genel Başkanlık görevini Şogen Ümit Dinçer'den devraldı. Uluçay konuşmasında kutuplaşmanın sonlandırılması ve anavatan ile bağların güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı


KAFFED 11. Olağan Genel Kurulu duyurulduğu üzere 19 Kasım Pazar günü TES-İŞ Sendikası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu genel kurulda AKP Ankara Milletvekili Murat Alparslan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, HEDEP Eş Genel Başkan Yardımcısı Canan Çalağan, Adıge Xase Dernek Başkanı Guçet Susanna, Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Astamur Bagatelia, Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Diaspora ile İlişkiler Bölümü Başkanı İnal Khutaba, Bastaqua Agrba, Alyas Nanba, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Çerkes STK'lar birliği Başkanı Aslan Beşto ve KAFİAD Genel Başanı Yusuf Taymaz gibi isimler protokolde yer aldı.


Protokol konuşmaları ile başlayan genel kurulun ilk yarısında "Gazze'de yaşanan katliamın durdurulması ve kınanması için" hazırlanan metin oy birliğiyle kabul edilerek genel kurul kararı olarak deklare edildi. 


MEB Seçmeli Adığece ve Abazaca dersleri için kitapların hazırlanması, Çerkes El Sanatları Kursu, KAFFED Kariyer Komisyonu ve 6 Şubat tarihli depremin ardından çeşitli yardım faaliyetlerinde emekleri olan isimlere plaketler takdim edildi.


Kurulun ikinci oturumu Şogen Ümit Dinçer'in konuşması ve ardından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Rapor ve Denetleme Kurulu raporlarının okunmasıyla başladı. Dinçer konuşmasında değişen toplum içerisinde Çerkeslerin alması gereken konumdan ve kendi tabiri ile "siyasallaşmış diaspora sosyolojisi"nin gerekliliğinden bahsetti. Çerkes gençliğini de konu alan Dinçer, gençlerin dönemin şartlarına uygun şekilde kalifiye olmalarını ancak aynı zamanda önceki nesillerin hayat görüşlerinden de çıkmamalarını istemenin çelişkisinden bahsederken gençlerin önlerinin açılmasını temenni etti. Ümit Dinçer konuşmasında anavatan ile ilişkilerin öndemine de değindi. Ancak bu ilişkilerin Rusya Federasyonu ile bir "hak arayışı" temelinde gelişmesi ve Çerkes halkını temsil eden kurumların birer "diaspora ile ilişkiler ofisi" haline gelmemesi gerektiğinin altını çizdi. 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yapılan yardım faaliyetleri ve kamuoyuna yansıyan tartışmalar ile ilgili üzerlerine düşen hizmet ve koordinasyon görevini yerine getirmiş olmalarına rağmen eleştirilere her zaman açık olduklarını vurguladı. Konuşmasının son kısmında tüzük değişikliğinin gerekliliğinden bahseden Dinçer yeni gelecek yönetime başarılar dileyerek sözünü sonlandırdı. 


255 delegenin katıldığı genel kurulda, delegelerin faaliyet raporu ile ilgili görüşlerini paylaştıkları sırada tansiyon yükseldi. Faaliyet raporu ve iyi niyet/temenni için yapılan konuşmaların ardından yapılan oylamanın akabinde teşekkür konuşması için küsüye çıkan Başkan Ünal Uluçay, "Aday olduğumuz günden bu yana bir takım ithamlara maruz kaldık, bunlarla ilgili tek kelime söylemedik, bundan sonra da söylemeyeceğiz. Söyleyeceklerimiz sadece icraatlerimiz olacak. İnşallah bunu da hep beraber, ayrıştırmadan, kapsayarak yapacağız. Hepinize çok teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.


KAFFED Yönetim Kurulu

Ünal Uluçay

Ayça Atcı

Barış Kozan

Bedia Ölmez

Canel Zağlı

Doğan Eser

Enes Özkan

Fehmiye Akdoğan

Feyza Önal

Hayri Hopbaç

İsa Elagöz

Lüseyna Özden

Muharrem Saran

Nemyit Akkan

Nilüfer Hatice Kaya

Ömer Atalar

Ömer Çötok

Öner Yılmaz

Özcan Atıcıer

Rabia Özen

R. Onur Arığ

Semanur Kemaloğlu

Seyfi Ateş

Süleyman Çelik

Selahattin Cantürk

Şeneser Tokmak

Talha Ölmez

Turhan Yılmaz

Ufuk Çevik

Etiketler
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler