Kafkasya Koşusu’nu Aybars kazandı

18 Temmuz Cumartesi günü Ankara’da ilk kez düzenlenen Kafkasya Koşusu gerçekleşti.

18 Temmuz Cumartesi günü Ankara programının önemli mücadelelerinden biri de bu yıl ilk kez düzenlenen Kafkasya Koşusu’ydu. 4+ yaşlı İngiliz atlarına mahsus (KV-6) yarış 75. Yıl Hipodromu’nda saat 14.00’te gerçekleşti.

5 safkanın katılım gösterdiği mücadeleyi Hale Ekmekçi Emre’nin sahibi olduğu, İsmail Hadioğlu yetiştirmesi Aybars (Expansion - Ocean Lady / Avangard) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde kazandı. Saibe Öztürk’ün antrenörlüğünü üstlendiği 5 yaşındaki doru at böylece bu yılki ilk birinciliğine imza atmış oldu.

Çim pistte koşulan 2200 metre mesafeli koşuda ikincilik Uçan Fil (Kaneko - Orse Gül / Sri Pekan) isimli safkanın olurken, Trevi Fountain (Offlee Wild - Kansas / Kahyası) üçüncü, Wind Blast (Hakeem - Karen’s Cuisine / Leroidesanimaux) dördüncü, onların uzak farkla gerisinde Lapregrina (Miramis - Uysal / Red Bishop) da beşinci oldu.

76.500 TL birincilik ikramiyeli koşuda kazanan Aybars için müddet 2.17.37 olurken, farklar 1,5 Boy - 1 Boy - 5,5 Boy - 15 Boy şeklinde oluştu.

Kafkas Dernekleri Federasyonu konu ile ilgili olarak açıklamada bulundu:

"Hafta sonunda Ankara’da ilk kez düzenlenen Kafkasya Koşusu gerçekleşti.  Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa başka bir coğrafya ve insanları adına resmi at yarışlarında kupalı koşu düzenlenmiş oldu. İstanbul Kafkas Çerkes Derneği’nin eski ve yeni yönetimlerinin girişimleri ile 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nü Anma Haftası için planlanan koşu, pandemi kısıtlamaları nedeniyle 18 Temmuz 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilebildi. 

Bundan böyle her sene sürgün haftasında Kafkasya Koşusu yapılacaktır. Pandemi nedeniyle bu sene seyircisiz yapılan koşuya gelecek yıllarda halkımızın kalabalık olarak katılım sağlamasını diliyoruz.  Bu girişime büyük emek veren İstanbul Kafkas Çerkes Derneği Eski Başkanı Musa Ekinci, Mevcut Başkanı Seyyit Bolat, Sinan Gül ve Şener Baykal’a teşekkür ederken bu talebimizi kabul eden Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Sadettin Atığ ve Türkiye Jokey Kulübü Genel Saymanı Adil Mert Kaya ile diğer yetkililerine de saygılarımızı sunarız. Atınızın ayağı düz bassın. 

Biz Çerkesler için tarihî önem taşıyan ve bir ilk olan Kafkasya Koşusuna 5 safkan katıldı. TAY TV ve TJK TV den canlı olarak ekrana gelen mücadeleyi Hale Ekmekçi Emre’nin sahibi olduğu, İsmail Hadioğlu yetiştirmesi Aybars (Expansion - Ocean Lady / Avangard) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde kazandı. Saibe Öztürk’ün antrenörlüğünü üstlendiği 5 yaşındaki doru at böylece bu yılki ilk birinciliğine imza atmış oldu."

Kaynak
https://www.tjk.org/TR/YarisSever/News/Page/35910
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler