Kendimizi Ana Dilde İfade Edebilmeliyiz

KAFFED Girişim ve İstihdam Komisyonunun düzenlediği Usta Eğitimleri serisinin bu haftaki konuğu Büyükelçi (E) Ali Rıza Çolak oldu.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Girişim ve İstihdam Komisyonunun düzenlediği Usta Eğitimleri serisinin bu haftaki konuğu Büyükelçi (E) Ali Rıza Çolak oldu.

28 Mart 2021 Pazar günü saat 15.00’da gerçekleştirilen ve kolaylaştırıcılığını Fatih Ekim’in üstlendiği eğitimde, ‘Devlet Kurumlarında Üst Yönetim Yapılanması ve İşleyiş Dinamiği’ başlığı işlendi. İnteraktif gerçekleşen eğitime yaklaşık 55 kişi katıldı.

Ali Rıza Çolak, ilk olarak bir üst düzey yöneticide olması gereken özelliklerden bahsetti. Ardından devlet sistemleri içerisinde kuvvetler birliği ve kuvvetler ayrılığının ne olduğunu anlatan Çolak, Türkiye ve ABD arasındaki başkanlık sistemi farklılıklarını da katılımcılara aktardı.

Devlet kademelerinde üst düzey yöneticilikte yabancı dil konusunun öneminin altını çizen Çolak, “İngilizcenin yanında Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Arapça önemlidir. Ayrıca Türkçenin etkin biçimde kullanılması gereklidir. Kendimizi ana dilimizde de en az 300, 400 kelime ile ifade edebilecek kadar bilgiye sahip olmamız gerekir” ifadelerini kullandı. Çolak, büyükelçilik ve başkonsolosluk yıllarında edindiği tecrübe ve anılarını da katılımcılarla paylaştı.

Her eğitimde, eğitmenden istenen kitap, film ve dizi önerilerine Büyükelçi Çolak’ın önerileri ise şunlar oldu:

Kitaplar:

İktidar - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası / Joost Elffers ve Robert Greene

TED Gibi Konuş / Carmine Gallo

Film: Inception

Dizi: Kovan


Kaynak
HABER: MERVE ÇAKIR
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler