Mıyekuape’de, “19. Yüzyılda Çerkes Silahları” Sergisi

Maikop'ta, 19 Ağustos'ta, saat 15:00'te, Devlet Doğu Sanatları Müzesi'nin Kuzey Kafkasya şubesinde "Nikolai Tverdokhlebov Koleksiyonundan 19. Yüzyıl Çerkes Silahları" sergisinin açılışı yapılacak. Sergide iki yüzden fazla Çerkes silahı ve teçhizatı yer alacak: miğferler, yaylar, oklar, silahlar, tabancalar, barut mataraları, kılıçlar, kamalar, hançerler...


Uzmanlara göre, Nikolai Tverdokhlebov'un koleksiyonu, Kuzey Kafkasya'daki en eksiksiz özel soğuk çelik ve ateşli silah koleksiyonlarından biri.


Eşsiz süsleme ve tasarım özellikleriyle ayırt edilen Çerkes silahları, halkın kültürü hakkında çok şey söyler, silah ustalarının becerilerinin nasıl geliştiğini gösterir, yüksek profesyonellik seviyesine ulaşan birçok nesil halk ustasının deneyimini yansıtır.


“Nikolai Tverdokhlebov Koleksiyonundan 19. Yüzyılın Çerkes Silahları” sergisinde, misafirperver ve dost canlısı ama düşmanlara karşı acımasız; karakteri askeri çatışmaların ateşinde şekillenen ve sertleşen Çerkesler var. Savaş onların etine, kanına girdi ve silahlara ve onları yapma sanatına karşı özel bir kültürün doğmasına yol açtı. 


Tüm erkek nüfus kendisini savaşçı olarak gördü ve barış zamanında bile ulusal kostümün bir parçası haline gelen silahlardan ayrılmadı.


Sergiyi ziyaret edenler sadece askeri eserlerle tanışmakla kalmayacak, Nikolai Tverdokhlebov'un Kafkas silahları, tarihçeleri ve kullanımları hakkında bir sunumunu da dinleyecekler.


Нетипичная Адыгея


Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
infp cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler