Oscar’da bir Çerkes kızı

Beş filmin yarıştığı Oscar Ödülleri’nde en iyi animasyon dalında set tasarımını Çorum’lu bir Çerkes ailenin kızı olan Merve Çaydere’nin yaptığı ‘Guillermo del T

Oscar’da bir Çerkes kızı

Beş filmin yarıştığı Oscar Ödülleri’nde en iyi animasyon dalında set tasarımını Çorum’lu bir Çerkes ailenin kızı olan Merve Çaydere’nin yaptığı ‘Guillermo del Toro’s Pinocchio’ ödüle layık görüldü.

95. Oscar Ödülleri Los Angeles kentinde pazar günü Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Oscar Ödülleri’nde 5 filmin yarıştığı en iyi animasyon filmi dalında set tasarımını Merve Çaydere’nin yaptığı ‘Guillermo del Toro’s Pinocchio’ Oscar ödülüne layık görüldü.

Annesi Çorum-Tuğcu köyünden bir Şapsığ, babası Çorum-Saraycıklı’dan bir Besney olan Merve Çaydere, Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. 2015’te yüksek lisans eğitimi için ABD’ye gitti. Film ekibinde set tasarımcısı olarak çalıştı. Vectorworks isimli bir çizim programı kullanarak inşa edilen setlerin mimari çizimlerini yaptı.

Merve Çaydere’yi tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Kaynak: KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler