Suriye'de Abhaz Büyükelçiliği Açıldı

Abhazya Cumhuriyeti'nin Suriye Büyükelçiliği, Suriye'nin başkenti Şam'da resmi törenle açıldı.

Abhazya Cumhuriyeti'nin Suriye Büyükelçiliği, Suriye'nin başkenti Şam'da resmi törenle açıldı.

Abhazya Cumhuriyeti'ni temsilen Alkhas Kvitsinia ve Abhazya Dışişleri Başkanı Daur Kove'nin de içinde bulunduğu heyet Pazartesi günü Suriye Arap Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar El Esad tarafından kabul edilen heyet ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkiler ele alınırken Cumhurbaşkanı El Esad; Şam’da Abhazya Büyükelçiliğinin açılması ile ilgili memnuniyetini ifade etmiş ve bu adımın, yeni işbirliği olanaklarını keşfetmenin yanı sıra özellikle ekonomik düzeyde işbirliği çalışmalarına büyük ivme kazandıracağını belirtmişti. 

Abhazya Heyeti Başkanı Alkhas Kvitsinia da ülkesinin iki ülke arasında stratejik ve ekonomik bir ortaklık kurma konusunda istekli olduğunu ifade etmişti. Yapılan görüşmeler sonucunda ikili ilişkileri ilerletme ve her iki ülkedeki vatandaşlara diplomatik, resmi ve özel pasaport taşıyanlara yönelik karşılıklı vize muafiyeti konulu bir anlaşma imzalandı. 

6 Ekim Salı günü Alkhas Kvitsinia başkanlığındaki heyetin katılımı ile gerçekleştirilen açılış törenine Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim de katıldı. 

Suriye Arap Cumhuriyeti, 28 Mayıs 2018'de Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetlerini tanıma kararı almıştı.

Kaynak
https://www.kaffed.org/haberler/diasporadan/item/4140-abhazya-cumhuriyeti-suriye-arap-cumhuriyetinde-buyukelcilik-acti.html
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler