Uluslararası Çerkes Konferansı İstanbul'da Yapılacak

Çerkes Geri Dönüş Derneği, Nürnberg Çerkes Kültür Derneği, Türkiye'deki Çerkes Dernekleri'nin düzenlediği Uluslararası Çerkes Konferansı İstanbul'da yapılacak.

Çerkes Geri Dönüş Derneği (CRO), Nürnberg Çerkes Kültür Derneği ile Türkiye'deki Çerkes Dernekleri ve Federasyonlarının ortaklaşa olarak düzenlenecek olan 3'üncü Uluslar arası Çerkes Konferansı 9-11 Ekim 2020 tarihleri arasında İstanbul Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgileri paylaşan Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Günsel (Şurdum) Avcı şu ifadeleri kullandı:

"Değerli Dostlarımız,

Çerkes Geri Dönüş Derneği (CRO) ve Nürnberg Çerkes Kültür Derneği olarak ÜÇÜNCÜ ULUSLAR ARASI ÇERKES KONFERANSI’nın TÜRKİYE’DEKİ ÇERKES DERNEKLERİ VE FEDERASYONLARI İLE ORTAKLAŞA olarak düzenleneceğini ilan etmekten büyük mutluluk duymaktayız. 

Bu konferans 9 - 11 EKİM 2020 tarihleri arasında İSTANBUL’da BAĞLARBAŞI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’nde yapılacaktır. (Tarih, Covid-19 sebebiyle daha sonra değiştirilebilir) 

Üçüncü Çerkes Konferansı, Çerkes aktivistlerinin buluşması, tanışması, fikir alışverişi yapması, araştırma sonuçlarını paylaşması ve ortak işler başlatmaları için bir fırsat olacaktır. 

Hem anavatandaki hem de diasporadaki Çerkes toplulukları çeşitli konularda uzmanlaşmış kişilerce zengindir ve bu uzmanları bir araya getirmek üzere ortak bir platform oluşturmak son derecede önemlidir.

Üçüncü Uluslararası Çerkes Konferansının sloganı: “BİRLİKTE DAHA İYİ BİR GELECEĞE” olarak belirlenmiştir. 

…………………………………………

Üçüncü konferansın ana konuları şunlardır: 

- ÇERKES – ÇERKES İLİŞKİLERİ: Güçlükleri Aşma ve Ortak Çalışmaları Başlatma

- ÇERKES – RUS İLİŞKİLERİ: Geri Dönüş Hakkı gibi Kritik Konuları Belirleme ve Çözüm Getirme

- ÇERKES GENÇLİĞİ: Kimlik Bilinci, Sorumluluklar, Fırsatlar ve Beklentiler

Bu yıl ilk defa kendi çalışmalarını ve fikirlerini paylaşmak isteyenlerin poster sunumu şeklinde katılımlarına izin verileceketir; Çerkeslikle ilgili her konuda olmak üzere, konular serbesttir. Posterler konferans süresince yani üç gün boyunca asılı kalacaktır. Yirmibeş yaşından genç katılımcıların posterleri ve sözlü sunumları değerlendirmeye alınacaktır, en iyi üç sözlü sunum ve en iyi üç poster ödüllendirilecektir. 

…………………………..

Üçüncü Uluslararası Çerkes Konferansı’nın 2020 yılında organize edilen en büyük etkinliklerden biri olması beklenmektedir ve kapsamında ÇERKES SANAT SERGİSİ ve ÇERKES FİLM FESTİVALİ de konferansla aynı anda yapılacaktır. Aynı zamanda, konferansla beraber CRO ÖDÜL TÖRENİ de gerçekleştirilecektir. Bu yüzden, tüm Çerkes derneklerini, kurumlarını, bireyleri ve medya kuruluşlarını bizimle profesyonel bir ağ kurma çalışmasına davet ediyor, tüm dünyadaki Çerkesleri bu konuda bilgilendirmelerini rica ediyoruz. 

KONFERANSIN İLK GÜNÜ, Çerkes - Çerkes ilişkilerine yoğunlaşacak olup, diaspora ve anavatandaki Çerkes kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimi geliştirme üzerine stratejiler ve çalışmalar konuşulacaktır. İKİNCİ GÜN, Çerkes - Rus ilişkilerine yoğunlaşacak olup Geri Dönüş Hakkını da içerecektir. ÜÇÜNCÜ GÜN, Çerkes Gençlerine ve onların Çerkeslerin geleceğine dair düşüncelerine adanmıştır. Her oturumun sonunda özet ve tartışma için zaman bırakılacaktır. Her günün sonunda o günün özetlendiği, bir karar açıklamasının yapılacağı ve bir yol haritasının çıkarılacağı bir oturum daha planlanmıştır. Konferansı takiben DÖRDÜNCÜ YARIM GÜN’lük bir süre boyunca, çalışma gruplarının toplanmasına ve sonuçlarına paylaşmalarına izin verilecek, üçüncü konferans değerlendirilecek ve dördüncü konferansın yeri ve konusu belirlenecektir. 

Bu konferansın başarısı anavatan ve diasporadan gelecek Çerkeslik konularında uzman kişilerin katılımları ve destekleri ile sağlanabilir. Bu nedenle, konferansı düzenleyenler, Çerkes kurumlarının, aktivistlerinin, entellektüellerinin, uzmanlarının ve iş adamlarının yalnızca konferansa katılmalarını değil, aynı zamanda düşüncelerini ve deneyimlerini de paylaşmalarını beklemektedir. Konferansın resmi dilleri ÇERKESÇE, TÜRKÇE ve İNGİLİZCE olacaktır. Ayrıca, SİMULTANE TERCÜME sağlanacaktır. 

BİLİMSEL PROGRAMIN İKİNCİ DUYURUSU aşağıda verilmiştir. Potansiyel konuşmacıların aşağıdaki konularla ilgili olarak 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bizimle iletişime geçmelerini rica ederiz. 

Bilimsel program, konuşmacılar ile, son halini aldığında üçüncü bir duyuruyla ilan edilecektir. İstanbul’da konaklama opsiyonları ve katılım ücretleri gibi diğer konular üçüncü duyuruda açıklanacaktır. Konuşmaların özetleri ile konuşmacıların özgeçmişleri ve resimleri ÖZET KİTAPÇIĞI’nda basılacaktır.

Üçüncü Uluslararası Çerkes Konferansı’na katılımlarınızı ve desteklerinizi bekleriz. 


Saygılarımızla, 

Dr. Orfan Shouakar-Stash 

CRO Başkanı

CRO Kurucu Üyesi

Kanada

orfan@uwaterloo.ca


Dr. Faidi Barsbai

Nürnberg Çerkes Derneği Başkanı

Almanya

faidi.mahmoud@gmail.com

Prof. Günsel (Şurdum) Avci

Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Başkanı

Türkiye

drgunselavci@gmail.com

Tel.: 05323147515"

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler