Yenilenebilir Enerji İle İyi Bir Gelecek

KAFFED Girişim ve İstihdam Komisyonu

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Girişim ve İstihdam Komisyonu "Girişimciler Anlatıyor" serisi ile farklı sektörlerden girişimcileri sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

KAFFED'in YouTube kanalı ve Facebook sayfasından ayda bir canlı olarak yayınlanan serinin bu ayki konuğu Deveci Tech kurucu ortağı Kerem Deveci olacak. Deveci, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiği ve dünya üzerinde büyük ses getiren ENLIL Dikey Eksenli Rüzgar Türbini Projesini ve kariyer yolculuğunu izleyiciler ile paylaşacak.

22 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 20.00’da yayınlanacak olan programın kolaylaştırıcılığını İsmail Uğur Şahingöz gerçekleştirecek.

Kerem Deveci Kimdir?

İnşaat Mühendisi ve aynı zamanda girişimci olan Kerem Deveci, 1990 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitimine Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde devam etti. Üniversite eğitiminin bir bölümünü Viyana’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Deveci, İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Öğrencilik hayatı süresince üzerinde çalıştığı alternatif enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji türbinleri çalışmalarını geliştiren Deveci, ENLİL Dikey Eksenli Rüzgar Türbini Projesini hayata geçirerek girişimcilik dünyasına adım attı. Uluslararası birçok şirket ve yatırımcının ilgilisini çekti.

Kerem Deveci, 2018 yılında ENLIL Projesi ile başvurduğu “Mercedes-Benz Türk Start-Up” yarışmasında teknoloji alanında birincilik ödülüne layık görüldü. Avrupa Birliği destekli dünyanın iklim problemleri konusundaki en büyük start-up yarışması olan “Climate Launchpad” yarışmasının Türkiye ayağında ENLIL finale kalan 3 projeden biri oldu ve 2 Kasım 2018 yılında İskoçya’nın başkenti Edinburg’da düzenlenen global finalde Urban Transitions alanında 1. oldu.

Global Power Up yarışmasında National 1’incilik ödülünü alarak Türkiye’yi Polonya’da temsil etti. World Smart Cities Congress etkinliğinde 2’ncilik ödülünü aldı.

ENLIL projesi, Dünyanın etrafını dolaşan ilk Solar Panelli uçağı olan Solar İmpülse projesinin kurduğu dernek tarafından, Dünyanın 1000 efektif çözümü olarak listeye davet edildi ve bu derneğin bir üyesidir.

Kerem Deveci 2019 yılının Forbes 30 Altı 30 listesine girdi. 2020 yılında ise Forbes 30 Altı 30 Avrupa listesine giren tek Türk oldu.

Kerem, ENLIL türbini ile otoyollarımızı yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürerek dünyayı daha iyi bir geleceğe dönüştürmeye yardımcı olmak istiyor.

HABER: MERVE ÇAKIR

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler