Acılarını Paylaşıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin, ana vatanlarından zorla sürgün edilen kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyoruz.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türklerinin, 76 yıl önce bugün ana vatanlarından zorla koparılarak insanlık dışı şartlarda sürgün edildiklerini söyledi.

Aksoy, 250 bin Kırım Tatarı’nın büyük bir kısmının sürgün sırasında ya da sürgün edildikleri yerlerde yaşamlarını yitirdiğini vurgulayarak, Kırım Tatarlarının 1944 sürgününden sonra on yıllarca ana vatanları olan Kırım yarımadasına dönemediğini anlattı. 

Türkiye’nin, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, kimliklerini koruyarak esenlik ve güven içinde yaşamaları için, geçmişte olduğu gibi bugün de Kırım Tatar Türklerine olan desteğini sürdüreceğini belirten Aksoy, “Bu vesileyle, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimizi bir kez daha teyit ederiz” dedi. 

“Hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyoruz” 

Çerkes Sürgünü ile ilgili de açıklama yapan Aksoy, şunları söyledi: 

“Tarihin en acı olaylarından olan ‘Çerkes Sürgünü’ ise 156 yıl önce Kafkas halklarının 21 Mayıs günü öz yurtlarını terk etmeye zorlanarak, ağır koşullarda büyük kayıplar verdikleri, hüzünle hatırladığımız bir trajedidir. Soydaş Kırım Tatar Türkleri ile kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyor, ortak hafızamızda silinmez izler bırakan bu trajik olaylarda hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor ve hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Kaynak
http://www.cerkesfed.org/2020/05/19/disisleri-kirim-tatar-turkleri-ile-kafkas-halklarinin-acilarini-paylasiyoruz/
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler