Babalı ve Karaağaç Düzenlemeleri Devam Ediyor.

21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliklerinin sembol alanlarından Kocaeli’nin Babalı ve Karaağaç Mahalleleri düzenleme çalışmaları devam ediyor. 21 Mayıs 2023 progr

21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliklerinin sembol alanlarından Kocaeli’nin Babalı ve Karaağaç Mahalleleri düzenleme çalışmaları devam ediyor. 21 Mayıs 2023 programına yetiştirilmeye çalışılan Mezarlık ve Sahil kesiminde planlanan anıt projesi netleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Abhaz Derneği Başkanlığımız çalışması olarak hayat bulacak olan anıt ve çevre düzenlemesi 21 Mayıs 2023 tarihine yetiştirilecek.

Özen Atsanba

Kocaeli

Kocaeli Abhaz Derneği Başkanlığımızın girişimleri ile 21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliklerinin sembol alanlarından Kocaeli’nin Babalı ve Karaağaç Mahalleleri düzenleme çalışmaları hızla devam ediyor. Babalı sahilinde yapılması planlanan anıtın yüksekliği 7.metre olması planlandı. Ayrıca anıt ışıklandırılıp Nart Ateşinin sürekli yanması sağlanacak. Anıtın etrafında sürgün ile alakalı görsellikle birlikte yazılı bilgi de içerecek. Anıtın yapım aşamasında bazı motifler ilave edilebilecek.  

Abhaz Koşusu Bu yılda Yapılacak

21 Mayıs sürgün anma etkinlikleri çerçevesinde Kocaeli Hipodromunda yapılan koşulardan birinde “Kupa Yarışı” olan “ Abhazlar Koşusu “ nun 2.cisi programa alındı.

Abhazlar adına, ilk kez 2022 tarihinde yarış programına eklenen koşu, 24 Mayıs 2022 Salı akşamı Kocaeli Kartepe Hipodromunda gerçekleşti.

4+ yaşlı safkan İngilizlerin 1900 metre kum pistte start aldığı yarışı (Handikap-16/H2), Nihat Has’a ait Asilyürek (Win River Win - Şahmeral / Sun Music) isimli safkan, jokeyi Görkem Özçelik’le kazandı. Ergin Eren tarafından antrene edilen 4 yaşındaki doru at, bu sonuçla kariyerinin ikinci galibiyetine imza atarken kazandığı kupayı atın sahibi adına antrenörü Ergin Eren’e kupasını, Kocaeli Abhaz Derneği Başkanımız Sayı Hasan Konca Cic-İpa takdim etti.

Kocaeli Abhaz Derneği Başkanımız Sayın Cic-İpa Hasan Konca başkanımızın bıkmadan, usanamadan çalışması, Kocaeli Üniversitesi hocalarımıza, her türlü desteği veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN ve kadrolarına sonsuz teşekkür ederiz.

Abhaz Postası Yayın Kurulu

Özen Atsanba- Necdet Aguma

Kaynak
Abhaz Postası
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler