Çerkes Kadını veya Sataney'in günü 23 Haziran

Çerkesler için 23 Haziran, "Çerkes Kadının Günü" veya Nart destanının kahramanı, altın işlemenin ustası "Sataney'in Günü"dür.

"Sataney Mafe" ( Setenay Günü ) mitolojiye göre üç gün sürermiş. Çünkü inanışa göre, Sataney güneşten durmasını istemiş, güneş Sataney'in isteğini yerine getirmiş ve üç gün durmuş!

O zamandan beri yaz gündönümü günleri "Çerkes Kadınlarının Günü" olarak kabul ediliyor!

Hikaye kısaca şöyle:

Sataney ve Nart eyercisi bir şekilde bir araya gelmişler. Eyerci Sataney'e, "Sataney, sen ne yapabilirsin, senin ne yeteneğin var?" diye sormuş. "Bir günde bir kostüm dikebilirim" demiş, Sataney.

"Eh, ben bir günde bir eyer yapabilirim" demiş, eyerci.

Bunun üzerine önce biraz tartışmış, sonra işe koyulmuşlar.

Sataney kostümü ( цей ) dikmeye başlamış, eyerci de eyeri yapmaya. Ama eyerci çok becerikliymiş, işini çabucak bitirip dinlenmeye oturmuş.

Güneş artık batmak üzereymiş, ama Sataney henüz dikişini bitirememiş. Endişeli bir şekilde güneşe bakarak, "Güneş, dur yoksa mahçup olacağım!" demiş.

Güneş, Sataney'in isteğine karşı gelememiş ve durmuş. Nartların prensesi dikişini bitirene kadar yerinden kıpırdamış, Sataney dikişini bitirdikten sonra batmış.

Eyerci güneş batar batmaz omzunda eyerle Sataney'e gelip, "Seni yendim, Sataney!" demiş. Ama Sataney, kendinden emin, "al bir dene ve sana uygun olup olmadığına bakayım!" demiş ve kostümü eyerin üstüne koymuş...

İşte o zamandan beri, güneş yaz gündönümünde Sataney'e saygının bir işareti olarak durur ve bir süre hareketsiz kalır...

Kaynak: Pro Maikop

Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
info cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler