Çerkes Kültürünün Sanatsal Keşfi

Doğu Devlet Müzesi Adygejskogo Devlet Bakanlığı ve Kuzey Kafkas şubesi temsilcileri, diaspora temsilcileriyle buluşuyor.

Bugünlerde Türkiye'de, RFFI desteğiyle ′Çerkes Türkiye ve Rusya Kültürel Diffüzyonları: Sanatsal ve Sosyokültürel Analizi′ Projesi kapsamında sanatsal bir keşif gezisi düzenlendi. Doğu Devlet Müzesi Adygejskogo Devlet Bakanlığı ve Kuzey Kafkas şubesi temsilcileri, diaspora temsilcileriyle buluştular ve keşif gezisine katıldılar. Adigey Devlet Üniversitesi'nde görevli Etnomüzikolog Prof Dr. Alla Sokolova, Doğu Halkları Müzesi Kuzey Kafkasya Şubesi Müdür Yardımcısı Fatima Süleymanova, Doğu Halkları Müzesi Kuzey Kafkasya Şubesi Müdür Yardımcısı Janna Kuyok, Doğu Halkları Müzesi görevlisi Larissa Huako, şu an ki keşif gezisi kapsamında, Çerkes sanatçılarıyla toplantılar yapıyor, sanat ve arşiv malzemesi topluyor.

   Daha önce, proje kapsamında, ′Görüntüler, hikayeler, sanatsal yerler: bölgesel yön ve Kuzey Kafkas bölgesinin sanatçılarının sanatı için, yuvarlak masa kitabında yayınlanan bir video konferansı yapıldı. Şu anki keşif gezisi, Çerkes kültürü ve Kuzey Kafkas bölgesinin sanatçıları hakkında genel bir görünüm oluşturmak üzere araştırma çalışmalarına devam ediyor.


Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler