Çerkesce-Türkçe Sözlük Çalışması

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet Türk Dil Kurumu'nu ziyaret etti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ile beraberindeki heyet, 15 Şubat 2021 Pazartesi günü Türk Dil Kurumunu ziyaret etti. 

Heyet, Kurum Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’den Türk Dil Kurumunun iki dilli sözlük çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ziyarette, Türkçe-Çerkesce ve Çerkesce-Türkçe sözlük hazırlanması hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. Yapılan görüşmede, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarındaki “Yaşayan Diller ve Lehçeler” seçmeli dersi hakkında bilgiler aktardı. Dönmez, görüşmede ayrıca ülkemizde seçmeli ders olarak Çerkesce eğitimin yapıldığını kaydederek yaşayan diller ve lehçeler üzerine verilen bu eğitimin, dillerin ve kültürlerin korunması adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kaynak
Türk Dil Kurumu
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler