ÇERKESCE TÜRKÇE SÖZLÜK ÇIKTI

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan Çerkesce-Türkçe/Türkçe Çerkesce Sözlük çıktı.

Geçtiğimiz hafta içi TDK Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gök ile yapılan görüşmede Çerkesce Sözlüğün basım aşamasında olduğu ve çok yakında dağıtım ve satışının yapılacağı bildirilmişti. Beklenen sözlük artık dağıtım ve satışa sunulmuş durumdadır. TDK’nın web sitesi üzerinden online satışı başlamıştır. Benzer şekilde Abazaca-Türkçe/Türkçe-Abazaca Sözlüğün de basım ihalesinin beklendiği; yıl bitmeden onun da yayınlanacağı ifade edilmişti. Tüm bu süreç başından itibaren Federasyonumuz tarafından titizlikle takip edilmektedir.

Çerkesce Sözlük, Dr. Murat Topçu (Papşu) tarafından hazırlanmıştır. Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, Prof. Dr. Nadir İlhan, Dr. Madina Pashtova ve Raisa Unarokova tarafından katkı verilen sözlük, toplam 691 sayfadır. Hem Doğu hem de Batı lehçelerini kapsamaktadır.

2021 Yılında Federasyonumuz tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde hazırlanan bu sözlüğün, Türk Dil Kurumu tarafından basılmasını çok önemli olarak görüyoruz. Bu vesile ile başta Dr. Murat Topçu olmak üzere, süreç içinde emeğini esirgemeyen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

KAFFED

Not: Sözlükleri temin etmek için ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.

İletişim: 0542 426 4884 

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler