Melekhan Atalay, Geleneksel El Sanatları Sanatçısı Kartı Sahibi Oldu.

Eskişehir'li Bidanıko Melekhan Atalay, “Çerkes Dişe Yıdağe” branşında geleneksel el sanatları sanatçısı kartı sahibi oldu.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) bünyesinde yer alan KAFFED El Sanatları Çalışma Grubumuzun üyesi Eskişehir'e bağlı Hakurune Hable Oklubalı köyünden Bidanıko Melekhan Atalay, “Çerkes Dişe Yıdağe” branşında geleneksel el sanatları sanatçısı kartı sahibi oldu.

Kültürel varlığımızı koruma ve yaşatma kapsamında Çerkes el sanatları ve işleme sanatımızı "Somut Olmayan Kültürel Miraslar" listesine kayıt ettirme konusunda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde yürütülen çabalar sonuç verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi, Ankara'da gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları Değerlendirme Kurulu 2022 Yılı Birinci Değerlendirmesi neticelendi. Bu değerlendirmede Melekhan Atalay hocamız geleneksel el sanatları sanatçı kartını ÇERKES DIŞE YIDAĞE sanatçısı branşında almaya hak kazandı.

Geleneksel el sanatlarımızı araştırma ve geliştirme konusunda bizlere yol gösteren ve pek çok platformda verdiği derslerle 40 yıllık birikimini yeni nesillere aktaran değerli sanatçımızla duyduğumuz gururu paylaşmak istiyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaynak
KAFFED
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler