Türk Kızılayı'ndan Dağıstan'a Yardım

Türk Kızılay’ı, hazırladığı 1 tır dolusu tıbbi yardım malzemesini Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’ne gönderdi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun girişimi sonucu harekete geçen Türk Kızılay’ı, hazırladığı 1 tır dolusu tıbbi yardım malzemesini Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’ne gönderdi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun Cumhurbaşkanlığına müracaatı ile başlayan süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından yeni tip Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Rusya Federasyonuna bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ne 1 tır yardım malzemesi gönderildi. Yardım malzemeleri Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ve Çerkes Dernekleri Federasyonu temsilcisi Hacı Bayram Bolat’ın katıldığı uğurlama töreni ile Türk Kızılay’ın Etimesgut tesislerinden yola çıktı.

“KORONA VİRÜS HER BÖLGEDE TESİRİNİ GİTTİKÇE ARTTIRIYOR”

8 farklı malzemeden oluşan ve Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ne doğru yola çıkan yardım tırını uğurlarken bir konuşma yapan Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, “Korona virüs her bölgede tesirini gittikçe arttırıyor. Rusya’nın Dağıstan bölgesinde de yavaş yavaş vakaların ortaya çıktığını ve bununla ilgili tedbirlerin alındığını da biliyoruz. Bölgede kişisel koruyucu ekipman ve ilaçlara ihtiyaç olduğunu Çerkes Dernekleri Federasyonu tarafımıza iletti. Cumhurbaşkanlığımız, Dış İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonuyla birlikte bizler 1 tır yardım malzemesini Dağıstan’a uğurluyoruz” ifadelerini kullandı. 

DAĞISTAN’A GİDEN YARDIM TIRININ MALİYETİ 2.6 MİLYON TL

Öte yandan Ankara’dan yola çıkan yardım TIR’ında 100 bin adet 3 katlı cerrahi maske, 20 bin adet EN149 Maske, 20 bin adet Koruyucu Tulum, 22 bin adet Koruyucu Gözlük, 3 bin adet Plenequil TB İlaç, 3 bin adet Tamıflu TB İlaç, 5 adet Türkiye’de üretilen Milli Solunum Cihazı, 500 litre Dezenfektan olduğunun altını çizen Altan, “Bu yardımın maliyeti 2.6 milyon TL. Bu yardımla 28. yardımımızı yolluyoruz. Akşam da inşallah Tacikistan’a 29. yardımımızı göndereceğiz. Tacikistan’a da 20 Bin tane Cerrahi Maske ulaştıracağız. Dileğimiz ve temennimiz bu salgının bir an evvel ortadan kalkması. Biz, Cumhurbaşkanlığımız başta olmak üzere çalışmanın yapılmasında yardımcı olan Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Rusya’daki Dağıstan yetkililerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“BU YARDIM TIRININ OLUŞMASINDA CUMHURBAŞKANIMIZIN BİZZAT TALİMATI OLDU” 

Çerkes Dernekleri Federasyonu adına uğurlama seramonisine katılan Hacı Bayram Bolat ise, “Bu yardım tırının oluşması Cumhurbaşkanımızın bizzat talimatı ile oluşmuştur. Bundan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki; bu yardım Korona virüsün en çok görüldüğü Cumhuriyetlerden birisi olan Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ne faydalı olacaktır. En kısa zamanda Dağıstanlıların Covid-19’dan kurtulmaları ve oradaki hayatın normale dönmesini diliyoruz” diye konuştu.

Kaynak
http://www.cerkesfed.org/2020/05/22/turk-kizilaydan-dagistana-1-tir-yardim-malzemesi/
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler