Tutarlı Davranmaya Çağırıyoruz

KAFFED, 21 Mayıs 1864 Çerkes Sorkırımı ve Sürgünü ile ilgili olarak Rusya'nın tutumuna tepki göstererek, "Tutarlı davranmaya çağırıyoruz" dedi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) 21 Mayıs 1864 Çerkes Sorkırımı ve Sürgünü ile ilgili olarak Rusya'nın tutumuna tepki gösterdi. KAFFED Resmi Facebook hesabından konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: 

"RUSYA FEDERASYONU'NU TUTARLI DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Rusya Federasyonu'nun çeşitli dış temsilciliklerinin resmi sosyal medya hesaplarından, ABD'de 28 Mayıs 1860 tarihinde yürürlüğe konulan Yerli Halkların Sürgünü Yasası'nın (Indian Removal Act) yıl dönümü vesilesi ile 28 Mayıs 2020 tarihinde yapılan paylaşımlarda; bu yasa ve uygulamaları "etnik temizlik ve soykırım" nitelemesi ile kınanmıştır. 

Bu paylaşımlardan Güney Afrika Cumhuriyeti nezdindeki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği paylaşımında, görseller arasında Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ilgili Pyotr Gruzinsky'nin 1872 tarihli kamuoyu tarafından iyi bilinen tablosuna da yer verilmiştir. Daha sonra takipçiler tarafından bu resmin Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ilgili olduğunun belirtilmesi üzerine paylaşım kaldırılmış; bu tablo çıkartılarak yazı ve diğer görseller tekrar paylaşılmıştır. 

Soykırım ve etnik temizliğe maruz bırakılmış bir halk olarak ABD Yerli Halklarının maruz bırakıldıkları acıları biz de içtenlikle paylaşıyoruz. 

Rusya Federasyonu'nu ise tutarlı olmaya; ABD Yerli Halklarına ilişkin sergilediği tutumu, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile etnik temizlik politikaları ve uygulamaları konusunda da sergilemeye bu vesile ile bir kez daha davet ediyoruz. Rusya Federasyonu, tarihi ile yüzleşerek Çerkes Soykırımını ve halkımıza uygulanan insanlık suçu niteliğindeki etnik temizlik politikalarını kabul etmeli ve bu suçların insanlık dışı sonuçlarını kısmen de olsa telafi edebilecek nitelikteki anavatana dönüş ve çifte vatandaşlık haklarımızın tanınması; dil, kültür ve kimliğimizin korunması ve geliştirilmesi için gerekli anayasal ve yasal adımları etkin bir şekilde atmalıdır. 

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU"

Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler