Uluslararası Çerkes Konferansı'nda Tartışma

Uluslararası Çerkes Konferansı'nda Ukrayna Milletvekili Goncheranko'ya Söz Verme 'Çatlağı'

Ukraynalı "Verkhovna Rada" ( parlamento ) milletvekili ve "Özgür Kafkasya İçin" grubunun lideri Oleksiy Goncharenko'ya söz verme girişimi, Üçüncü Uluslararası Çerkes Konferansı'nın organizatörleri arasında bir çatışmaya-bölünmeye neden oldu.

Goncharenko, 24 Haziran'da, Ukrayna parlamentosuna, 1763-1864 Kafkas Savaşı sırasında Çerkes (Adige) halkına karşı işlenen soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar taslağı sunmuştu.

Goncharenko, Facebook sayfasında Kafkas Savaşı'nın Çerkeslerin % 90'ının ölmesine ve sürgün edilmesine yol açtığını belirtti ve "Bu insanların zorla tahliyesini ve yok edilmesini soykırım olarak kabul ederek, onların anısını onurlandırabileceğiz" diye yazdı.

Ama İstanbul konferansının organizatörlerinin yarısı Goncharenko'nun delegelere hitap etmesini isterken diğer yarısı, bunun Rusya ile ilişkileri bozabileceğini savunarak kategorik olarak Ukraynalı milletvekilinin konuşmasına karşı çıktı.

Kongre konuğu Aslan Beşto, “Konferansa Türkiye, Rusya, Ürdün, Suriye, İsrail, Almanya, Hollanda, ABD ve Kanada'dan 70'den fazla Çerkes kuruluşu katıldı” dedi.

"Özgür Bir Kafkasya İçin" grubunun kamu danışmanı Avraam Shmuleviç'e göre, Goncharenko konferans katılımcılarına hitap etmek ve Çerkeslere Ukrayna tarafından yapılan soykırımı tanıma girişimi hakkında bilgi vermek için bir teklif aldı.

Shmuleviç'e göre, Goncharenko video mesajını 26 Haziran'da kaydetti ve aynı gün kongre oturum aralarında, katılımcılara gösterip göstermeme konusunda bir tartışma başladı.

"Organizatörler iki gruba bölündüler: Türkiye Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Nusret Baş ve Türkiye Çoğulcu Demokrat Partisi başkanı Faruk Arslandok, Goncharenko'nun konuşmasını katılımcılara izletmekten yana tavır aldılar; ama Çerkes Geri Dönüş Örgütü başkanı Orfan Stash buna kesinlikle karşı çıktı” dedi.

Shmulevich'e göre Orfan Stash, Çerkes hareketinin ana hedefinin anavatanlarına geri dönmek olduğunu ve bunun Rus yetkililerle işbirliği yapmadan imkansız olduğunu, bu nedenle Ukraynalı milletvekilinin çağrısının konferans katılımcılarına gösterilmesinin Çerkeslerin Rusya ile ilişkilerini zorlaştırabileceğini söyledi.

Aslan Beşto, “katılımcıların hiç biri Goncharenko'nun konuşmasından haberdar değildi. 25 ve 26 Haziran'da salondaydım ve kimse Oleksiy Goncharenko'nun kongreye hitap edebileceğini açıklamadı. Ama ben bunu Nalçik'teyken duymuştum" dedi.

Bir röportajında Goncharenko, konferans katılımcılarına İngilizce bir çağrı yazdığını ancak kabul edilip edilmediğini bilmediğini söyledi. Aleksey Goncharenko, "Reddedilmiş gibi görünüyor, ancak kesin olarak bilmiyorum" dedi.

Avraam Shmuleviç, Goncharenko'nun video mesajıyla ilgili olayın açık bir şekilde Çerkes örgütlerinin birliğini sorguladığına inanıyor.

Shmuleviç, “Çerkes örgütleri, Uluslararası Çerkes Birliği'nin (ICA) Çerkes halkının çıkarlarını temsil etmediğine, yalnızca Kremlin'in siyasi iradesi ile uyumlu faaliyet gösterdiğine uzun zamandır ikna olmuş durumdalar. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki Çerkesler, DÇB'nin modası geçmiş yapısına bir alternatif olarak Çerkes Geri Dönüş Örgütü'nün (CRO) kurulmasına umutla baktılar” diyor ve "Kremlin'in, ajanlarını çeşitli yabancı yapılara yerleştirmek için büyük çaba sarf ettiği dikkate alınmalıdır" diye ekliyor.

Shmuleviç, “Çerkes hareketinin liderlerine hitap etmek istiyorum: Çerkesler, medeni dünya ile aynı tarafta mı yoksa Rusya ile birlikte diğer tarafta mı olduklarına karar vermenin gerekli olduğu tarihi bir süreçten geçtiğimizin farkındalar mı?” diye de soruyor.

Münih'te kurulu Sivil Toplum Örgütü "Çerkes Enstitüsü"nün kurucusu Zaur Geduadzhe, soykırımın tanınması meselesinin bugün Çerkes halkı için en önemli mesele olduğuna inanıyor.

Zaur Geduadzhe, "Konferansın katılımcılarını, bize yardım etmeye hazır olan dost elini geri çevirmemeye ve soykırımın tanınması konusunu uluslararası düzeyde gündeme getirmeye çağırıyorum" dedi.

Oleksiy Goncharenko'nun Çerkes konferansının katılımcılarına hitaben yapmak istediği konuşmanın tam metni:

"Adım Oleksiy Goncharenko. Ben Ukrayna Verkhovna Rada ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesiyim.

Çerkes halkına hitap etmek istiyorum. Topladığınız için sizi tebrik ediyorum ve Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sında özgür bir Kafkasya için özel bir milletvekili grubu oluşturduğumuzu, Kafkas halklarının özgürlüğü için savaşacağımızı size bildirmek istiyorum.

Verkhovna Rada'ya sunulan ilk karar taslağı, 19. yüzyılda Çerkes halkının soykırımının tanınmasına ilişkin karardı. Bu, 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu tarafından işlenen iğrenç suçlardan biridir.

Ayrıca, 20. yüzyılda, Rus İmparatorluğu Ukrayna, Çeçen, İnguş ve diğer halklara karşı başka soykırım eylemleri gerçekleştirdi.

Ve şimdi bu imparatorluğu sona erdirmeli, tarihsel adaleti yeniden sağlamalı, olanlarla ilgili gerçeği anlatmalıyız.

Bu kadar çok Çerkes'in kültürlerini korumuş olmalarına, bir araya gelmelerine ve güçlü bir konuma sahip olmalarına sevindim.

Verkhovna Rada'nın “Özgür Kafkasya İçin” parlamento komitesinin başkanı olarak sizinle işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağım.”

EK:

20 Haziran 2022'de Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sında, hem iktidar partisinden hem de muhalefetten on milletvekili tarafından "Özgür Kafkasya İçin" Fraksiyonlar Arası Vekil Derneği kuruldu.

Alexander Goncharenko, Derneğin başkanı oldu.

"Özgür Kafkasya İçin" derneğine üye olan milletvekillerinin listesi:

1. Goncharenko Alexey

2. Vyatrovich Vladimir

3. Chiygoz Ahtem

4. Andrey Parubiy

5. Poturaev Nikita

6. Magomedov Musa

7. Lubinets Dmitry

8. Savrasov Maksim

9. Yuraş Svyatoslav

10. Nalyvaychenko Valentin.

Kaynak: newcaucasus.com

Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Kaynak
İnfo Cherkessia
Yorumlar
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun.
Önerilen Haberler